Սիրիայի իշխանությունները հայց են նախապատրաստում ԱՄՆ դեմ՝ նավթային ռեսուրսների թալանի համար: Դամասկոսն ուսումնասիրում է տարբերակները, թե ինչպիսի միջոցներ կարող են ձեռնարկվել Վաշինգտոնի դեմ միջազգային մակարդակով:
Ինչպես նշել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խորհրդական Բուսեյնա Շահաբանը Al Mayadeen հեռուստաալիքին, Սիրիայի իշխանությունները ցանկանում են ազատել տարածքն ու նավթի հանքավայրերն ԱՄՆ ներկայությունից, որը խախտում է Սիրիայի ինքնիշխանությունը: Նա ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հայտարարություններն այն մասին, թե ամերիկյան զորքերը «պահպանում են» Սիրիայի նավթը, անհիմն է անվանել, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Ինչպես հայտնի էր դարձել ավելի վաղ, ամերիկացիները մտադիր են պաշտպանել ածխաթթու գազի աղբյուրները ոչ այնքան միջազգային ահաբեկիչներից, որքան պաշտոնական Դամասկոսից, ինչպես նաև ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Մարկ Էսպերի խոսքերով, Ռուսաստանից:

Сирийские власти ведут подготовку к подаче иска против США за разграбление нефтяных ресурсов страны. Дамаск изучает варианты того, какие законные меры могут быть предприняты против Вашингтона на международном уровне.
Как отметила советник президента САР Башара Асада Бусейна Шаабан телеканалу Al Mayadeen, сирийские власти хотят освободить территорию и нефтяные месторождения страны от присутствия Соединенных Штатов, которые нарушают суверенитет страны. Она назвала заявления американского лидера Дональда Трампа о том, что его войска «охраняют» нефть Сирии, бездоказательными, пишет «Российская газета».
Как сообщалось ранее, защищать источники углеводородного сырья американцы намерены не столько от международных террористов, сколько от официального Дамаска, а также, по словам министра обороны США Марка Эспера, от России.