Իրաքի խորհրդարանը կողմ է քվեարկել ԻՊ դեմ պայքարող կոալիցիայի հետ համաձայնագրի խզմանը և օտարերկրյա զորքերի դուրսբերմանը երկրի տարածքից։
Ավելի վաղ նման առաջարկ էր արել երկրի վարչապետի պաշտոնակատար Ադիլ Աբդուլ Մահդին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Ալ Արաբիա հեռուստաալիքի վրա հղումով։
Ըստ Մահդիի, դա թույլ կտա վերաձևակերպել հարաբերոթյուններն ԱՄՆ և այլ պետությունների հետ, ինչպես նաև բարեկամական հարաբերություններ ունենալ ինքնիշխանության և ներքին գործերին չմիջամտելու հիման վրա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ կողմից Բաղդադի օդանավակայանի հրթիռակոծման հետևանքով սպանվել է իրանցի գեներալ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար Ղասեմ Սոլեյմանին։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար Ղասեմ Սոլեյմանին իրանցի ամենաազդեցիկ գեներալներից մեկն էր, մասնավորապես, ղեկավարում ու համակարգում էր պրոիրանական ուժերի գործողությունները ողջ Մերձավոր Արևելքում՝ Սիրիայում, Լիբանանում, Յեմենում, Իրաքում և այլուր։ Սոլեյմանին, ըստ Reuters-ի, կարևոր դերակատարում էր ունեցել նաև Սիրիայում ռուսական օդուժի գործողությունների մեջ՝ հենց նա էր համոզել Մոսկվային ներգրավվել երկրում ընթացող պատերազմում։
Ավիահարվածը հասցվել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանով, Կոնգրեսը հարձակման մասին նախապես տեղյակ չէր պահվել։ Սոլեյմանիից բացի, սպանվել են պրոիրանական շիա «Ալ Խաշդ աշ-Շաաբի» խմբավորման մի քանի անդամ, այդ թվում՝ դրա ղեկավարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ-Մուհանդիսն, ում Պենտագոնը մեղադրում էր դեսպանատան վրա գրոհի կազմակերպման համար։

The Iraqi parliament has voted to remove U.S. troops from Iraq. In an extraordinary session, lawmakers backed a resolution to ask the government to end an agreement with Washington to station 5,200 troops in Iraq.
Sunday's resolution specifically calls for ending a 2014 agreement that allows Washington to send troops to Iraq to help in the fight against the "Islamic State" group.
"The government commits to revoke its request for assistance from the international coalition fighting 'Islamic State' due to the end of military operations in Iraq and the achievement of victory," the resolution read.
"The Iraqi government must work to end the presence of any foreign troops on Iraqi soil and prohibit them from using its land, airspace or water for any reason."
The move provoked a swift response from Washington, as it expressed its disappointment with the decision.
"We strongly urge Iraqi leaders to reconsider the importance of the ongoing economic and security relationship between the two countries and the continued presence of the Global Coalition to Defeat ISIS," said a State Department spokesperson.
"We believe it is in the shared interests of the United States and Iraq to continue fighting ISIS together," and that the US is still "committed to a sovereign, stable, and prosperous Iraq."
President Donald Trump has threatened Iraq with debilitating sanctions, should the Middle Eastern country force US troops to leave.