Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանի մերձակայքում հունվարի 8-ի առավոտյան ուկրաինական Boeing 737-800-ի կործանման հետևանքով 7 երկրի 176 քաղաքացի է զոհվել: Այդ մասին հայտնել է Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհուրդը:
Նշվում է, որ ինքնաթիռում եղել է Ուկրաինայի 2 քաղաքացի, այդ երկրի քաղաքացիներ էին նաև անձնակազմի անդամները՝ 9 հոգի: Զոհվել է նաև Իրանի 82 քաղաքացի, Կանադայի՝ 63, Շվեդիայի՝ 10, Աֆղանստանի՝ 4, Գերմանիայի՝ 3 և Մեծ Բրիտանիայի 3 քաղաքացի: Համապատասխան տեղեկությունը Twitter-ի իր միկրոբլոգում հրապարակել է Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Վադիմ Պրիստայկոն:
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցելու ողբերգության պատճառների հետաքննությանը: Այդ երկիրը նաև խումբ է գործուղել Թեհրան՝ որոնողական աշխատանքներին օժանդակելու համար, Telegram-ալիքում հայտնել է Ուկրաինայի վարչապետ Ալեքսեյ Գոնչարուկը:
Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո ուկրաինական ինքնաթիռ է կործանվել, որում 176 մարդ է եղել: Բոլորը զոհվել են: Իրանում ուկրաինական ուղևորատար Boeing-737 ինքնաթիռի կործանման հետևանքով զոհերի ցանկում ՀՀ քաղաքացիներ չկան։

В результате катастрофы украинского Boeing 737-800, разбившегося неподалеку от столицы Ирана Тегерана утром 8 января, погибли 176 граждан 7 стран. Об этом сообщила пресс-служба Совета национальной безопасности и обороны Украины (СНБО).
Отмечается, что на борту боинга находилось 2 гражданина Украины и 9 членов экипажа – также граждане Украины. Помимо украинцев, среди жертв – граждане еще шести стран: 82 иранца, 63 канадца, 10 шведов, 4 афганца, 3 немца и 3 британца. Соответствующую информацию обнародовал в своем микроблоге в Twitter министр иностранных дел Украины Вадим Пристайко.
Министерство обороны Украины выразило готовность участвовать в установлении причин трагедии. Украина также отправляет в Тегеран группу для оказания помощи в поисковой операции, сообщил премьер-министр Украины Алексей Гончарук в своем Telegram-канале, пишет Deutsche Welle.