ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցություն է հայտնել Թեհրանում «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիների» ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ, որի հետևանքով 176 մարդ է զոհվել: Նա գրառում է արել Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
«Մեծ վշտով տեղեկացա Թեհրանի օդանավակայանի մերձակայքում քաղաքացիական ինքնաթիռի կործանման մասին: Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից անկեղծ ցավակցություն են հայտնում այդ ողբերգական աղետի զոհերի հարազատներին և բարեկամներին»,- ասվում է գրառման մեջ:
Ուկրաինական ինքնաթիռ է կործանվել Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո, ոչ ոք չի փրկվել: Boeing 737-ի կործանման հետևանքով զոհերի ցանկում ՀՀ քաղաքացիներ չկան։ Իրանի իշխանությունները որպես վթարի պատճառ նշել են շարժիչի բռնկումն ու ինքնաթիռի կառավարումը վերականգնելու անձնակազմի անհաջող փորձը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил соболезнования в связи с крушением самолета «Международных авиалиний Украины» в Тегеране, на борту которого были 176 человек. Соответствующую запись премьер сделал в своем микроблоге в Twitter.
«С большой скорбью я узнал о крушении гражданского самолета близ аэропорта Тегерана. От имени армянского народа и от себя лично выражаю искренние соболезнования семьям и друзьям жертв этой трагической катастрофы», – написал Пашинян.
Представитель тегеранского аэропорта заявил, что катастрофа произошла, по всей видимости, из-за возгорания двигателя. В посольстве Украины также придерживаются версии об аварии двигателя по техническим причинам. Версия теракта в настоящее время исключается.