Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ յուրաքանչյուրին, ով կգրոհի Իսրայելը, ջախջախիչ հարված է սպասվում: Այդ մասին նա ասել է Երուսաղեմում կայացած խորհրդաժողովի ընթացքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Իսրայել պետությունը կայուն խարիսխ է Մերձավոր Արևելքի բուռն ջրերում: Մենք ամուր ենք կանգնած մեզ ոչնչացնել ձգտողների առջև: Ցանկացածը, ով կհարձակվի մեր վրա, ջախջախիչ հարված կստանա»,-ասել է Նեթանյահուն համաժողովի ամբիոնից:
Սա Իսրայելի վարչապետի առաջին հրապարակային հայտարարությունն է Իրանի կողմից Բաղդադում ԱՄՆ ռազմակայանների հրթիռակոծումից հետո: Նեթանյահուն նաև աջակցություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Իրանի դեմ վերջինիս գործողություններում:
Ավելի վաղ Իսրայելի բանակը հայտարարել էր, որ հատուկ ցուցումներ չի տվել քաղաքացիական բնակչության անվտանգության ապահովման համար:
Հունվարի լույս 8-ի գիշերն Իրանը հրթիռային հարված է հասցրել Իրաքյան Ալ-Ասադում ու Էրբիլում (Քրդստան) տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Պենտագոնը հայտարարել է, որ Իրանն արձակել է առնվազն 12 հրթիռ։
Ավելի վաղ Իրանի իշխանությունները հայտարարել էին գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության համար մոտալուտ վրեժի մասին․ երկրի խորհրդարանն ընդունել էր ԱՄՆ բանակն ահաբեկիչներ հռչակող բանաձև, Թեհրանը սպառնացել է նաև հարվածել այն մերձավորարևելյան երկրներին, որտեղից իր դեմ գործողություններ կիրականացվեն։

Netanyahu reiterated his praise for U.S. President Donald Trump for the killing of Iranian military commander Qassem Soleimani last week, calling it a bold move.
The Israeli leader said Soleimani had tried to destabilize the region for decades and was “planning much worse.”
Without directly referencing Iran’s missile strikes overnight, in what Tehran called retaliation for the general’s death in Baghdad, Netanyahu said in a speech in Jerusalem that Israel stood beside the United States.
“Whoever tries to attack us will be dealt the strongest blow,” Netanyahu said, accusing Iran of leading a campaign to “strangle and destroy” Israel.
Soleimani was killed by a drone strike in Baghdad in a dramatic escalation of tensions between Washington and Tehran. His death sparked fury and grief across Iran, where he was revered as a national hero and icon.
In retaliation, Iran launched a ballistic missile attack on two Iraqi bases housing U.S. troops in the early hours of Wednesday. No casualties were reported.