Սասսեքսի դուքսն ու դքսուհին՝ Բրիտանիայի արքայզն Հարին և նրա կինը՝ նախկին դերասանուհի Մեգան Մարքլը, հայտարարել են արքայական ընտանիքի «ավագ» անդամների որոշ պարտականություններից հրաժարվելու մասին:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ The Times-ին հղումով՝ նրանք պատրաստվում են ապրել ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում, աշխատել ու ֆինանսապես անկախ լինել:
Ընդ որում՝ Սասսեքսի դքսուհին հայտնել է, որ իրենք շարունակելու են իրականացնել արքայական ընտանիքի անդամների որոշ պարտականություններ: Ասում է՝ նաև սեփական բարեգործական ընկերությունն են ստեղծելու:
Ըստ աղբյուրի՝ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II հիասթափված է, որ իր թոռն ու նրա կինն իրենց մտադրության մասին նախապես չեն հայտնել Բուքինգեմյան պալատին:
Նշվում է նաև, որ արքայազնի և դքսուհու որոշմանը Բուքինգհեմյան պալատն արձագանքել է բավական կտրուկ:
«Սասսեքսի դքսի և դքսուհու հետ քննարկումը գտնվում է նախնական փուլում: Մենք հասկանում ենք այլ մոտեցում գտնելու նրանց ցանկությունը, սակայն սրանք բարդ հարցեր են, որոնց լուծումը երկար ժամանակ կպահանջի»,- նշել են պալատում:
Ըստ The Times-ի՝ արքայազն Հարրիի և Մեգան Մարքլի՝ Մեծ Բրիտանիայում և Հյուսիսային Ամերիկայում ապրելու որոշումն աննախադեպ է թագավորական ընտանիքի անդամների համար. սովորաբար նրանք հանրության մեջ են հայտնվում պաշտոնական և բարեգործական միջոցառումների ժամանակ:

Британский принц Гарри, занимающий шестое место в очереди престолонаследия, и его супруга, актриса Меган Маркл объявили об уходе с поста «старших» членов королевской семьи. Они будут жить в США и Великобритании и работать, чтобы стать финансово независимыми.
При этом герцоги Сассекские сообщили, что запустят свою благотворительную организацию, но при этом продолжат выполнять определенные королевские обязанности.
Британская королева Елизавета II очень разочарована тем, что ее внук и его супруга объявили об этом намерении, не обговорив это заранее с Букингемским дворцом, пишет ТАСС со ссылкой на газету The Times.
По ее информации, герцог и герцогиня Сассекские перед тем, как объявить о своем решении в Instagram, не проконсультировались ни с королевой, ни с отцом принца Гарри – наследником престола принцем Уэльским Чарльзом. Издание обращает внимание на то, что ответное заявление Букингемского дворца оказалось довольно резким. «Дискуссии с герцогом и герцогиней Сассекскими находятся на ранней стадии. Мы понимаем их желание найти иной подход, но это сложные вопросы, проработка которых займет время», – говорится в кратком коммюнике канцелярии монарха.
The Times замечает, что намерение принца Гарри и Меган Маркл жить то в Великобритании, то в Северной Америке является беспрецедентным для членов монаршей семьи, продолжающих выполнять в ней определенные функции. Обычно они связаны с появлением на публике на официальных и благотворительных мероприятиях.