Սասսեքսի դուքսն ու դքսուհին՝ Բրիտանիայի արքայզն Հարին և նրա կինը՝ նախկին դերասանուհի Մեգան Մարքլը, հայտարարել են արքայական ընտանիքի «ավագ» անդամների որոշ պարտականություններից հրաժարվելու մասին:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ The Times-ին հղումով՝ նրանք պատրաստվում են ապրել ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում, աշխատել ու ֆինանսապես անկախ լինել:
Ընդ որում՝ Սասսեքսի դքսուհին հայտնել է, որ իրենք շարունակելու են իրականացնել արքայական ընտանիքի անդամների որոշ պարտականություններ: Ասում է՝ նաև սեփական բարեգործական ընկերությունն են ստեղծելու:
Ըստ աղբյուրի՝ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II հիասթափված է, որ իր թոռն ու նրա կինն իրենց մտադրության մասին նախապես չեն հայտնել Բուքինգեմյան պալատին:
Նշվում է նաև, որ արքայազնի և դքսուհու որոշմանը Բուքինգհեմյան պալատն արձագանքել է բավական կտրուկ:
«Սասսեքսի դքսի և դքսուհու հետ քննարկումը գտնվում է նախնական փուլում: Մենք հասկանում ենք այլ մոտեցում գտնելու նրանց ցանկությունը, սակայն սրանք բարդ հարցեր են, որոնց լուծումը երկար ժամանակ կպահանջի»,- նշել են պալատում:
Ըստ The Times-ի՝ արքայազն Հարրիի և Մեգան Մարքլի՝ Մեծ Բրիտանիայում և Հյուսիսային Ամերիկայում ապրելու որոշումն աննախադեպ է թագավորական ընտանիքի անդամների համար. սովորաբար նրանք հանրության մեջ են հայտնվում պաշտոնական և բարեգործական միջոցառումների ժամանակ:

Prince Harry, Duke of Sussex and Meghan, Duchess of Sussex have announced they plan to step back as “senior members” of the United Kingdom’s royal family.
In a statement on their official Instagram page on Wednesday, January 8, the Duke and Duchess announced they will be transitioning away from their roles as “senior” royals and will begin splitting their time between the U.K. and North America in 2020.
“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution,” the Sussexes said in the statement. “We intend to step back as roles as “senior” members of the Royal Family, and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen.”
"It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages.
“This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity,” the statement read.
Shortly after the statement was shared, Buckingham Palace also posted its own short response.
“Discussions with the Duke and Duchess of Sussex are at an early stage,” the statement read. “We understand their desire to take a different approach, but these are complicated issues that will take time to work through.”