Ամերիկյան PBS հեռուստաալիքով հունվարի 20-ին կսկսվի «Անձնագիր չի պահանջվում» շոուի երկրորդ եթերաշրջանը: Դրանում շեֆ-խոհարար Մարկուս Սամուելսոնը պատմում է Ամերիկայի ազգային համայնքների խոհանոցների մասին:
2-րդ եթերաշրջանի առաջին էպիզոդում հաղորդավարը կպատմի Լոս Անջելեսի հայ համայնքի և հայկական խոհանոցի մասին, գրում է LA Weekly-ն:
Շոուի շրջանակում շեֆ-խոհարարը ուղևորություն է կատարում Արևելյան Հոլիվուդից Գլենդեյլ՝ այցելելով տարբեր հայկական ռեստորաններ և հանդիպելով Ռուսաստանից, Լիբանանից, Սիրիայից, Եթովպիայից և Եգիպտոսից ԱՄՆ ներգաղթած հայերի հետ: Սամուելսոնը ուսումնասիրում է հայկական հարուստ պատմությունն ու ազգային տարբեր ուտեստները:
«Ես հայտնաբերեցի, թե որքան բազմազան է համայնքը»,- ասել է Սամուելսոնը:
Ըստ նրա՝ տարբեր երկրներից եկած հայերը բազում տարբեր ավանդույթներ ունեն և միաժամանակ հարգում ու պահպանում են սեփական ավանդույթները:
«Փորձեցի շատ համեղ ուտեստներ և հետաքրքիր զրույցներ ունեցա: Տեսա, թե որքան են այդ մարդիկ հպարտանում իրենց հայ լինելով և Լոս Անջելեսում ապրելով»,- նշել է նա:
Շոուն պատմում է այն մասին, թե ինչպես են Լոս Անջելեսում ծնված երիտասաևրդ հայ խոհարարները համադրում նոր բաղադրիչներն ու պատրաստման եղանակները հայկական ավանդական բաղադրատոմսերի հետ, որոնք ժառանգել են տատերից ու պապերից:

На американском телевизионном канале PBS 20 января начинается второй сезон шоу «Паспорт не требуется» с шеф-поваром Маркусом Самуэльсоном, который рассказывает о кухне иностранных общин Америки.
Так, в первом эпизоде 2-го сезона ведущий расскажет об армянской общине Лос-Анджелеса и ее кухне, пишет LA Weekly.
В рамках шоу шеф-повар совершит путешествие из Восточного Голливуда в Глендейл, посетив разные армянские рестораны и встречаясь с армянами из России, Ливана, Сирии, Эфиопии и Египта. Самуэльсон исследует богатую армянскую историю и различные национальные блюда, например, хапаму (тыква, фаршированная рисом и сыхофруктами).
«Я обнаружил, насколько разнообразна община, будь то персидский армянин или турецкий», – отметил шеф-повар. По его словам, у армян из разных стран множество разных традиций, и они чтут и хранят свои традиции.
«Я попробовал вкуснейшие блюда и имел интереснейшие беседы, и я увидел, как глубоко эти люди гордятся тем, что они жители Лос-Анджелеса и армяне», – рассказал Самуэльсон.
Шоу расскажет о том, как молодые армянские повара, родившиеся в Лос-Анджелесе, сочетают новые ингредиенты и методы с традиционными армянскими рецептами, дошедшими до них от бабушек и дедушек.