Աբխազիայում ցուցարարները ներխուժել են նախագահ Ռաուլ Հաջիմբայի նստավայր և պահանջում են նրա հրաժարականը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հավելելով, որ ցուցարարները դիմադրում են ուժայիններին:
Հարձակումը սկսվել է ժամը 13:00-ին: Նախագահի նստավայրի մոտակայքում գտնվող հրապարակում մոտ 1000 մարդ է հավաքվել: Բախումների արդյունքում կան տուժածներ, որոնցից ոմանք շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվել են, լուրը սակայն հանրապետության առողջապահության նախարարությունը չի հաստատել:
Աբխազիայի նախագահի աշխատակազմից նշել են, որ ընդդիմության կողմնակիցները փորձում են հեղաշրջում անել, գրում է «Վեդոմոստին»:
Աբխազիայի պաշտպանության նախարար Միրաբ Քիշմարիայի խոսքով՝ երկրի զինված ուժերը չեն մասնակցում «քաղաքական իրադարձություններին»: Ասում է՝ երկրի բանակը երբեք ժողովրդի դեմ դուրս չի գա:
Ըստ ցուցարարներից մեկի՝ բողոքի ակցիան կապված է ավելի վաղ Սուխումի կենտրոնում գտնվող ռեստորանի մոտակայքում հրաձգության հետ, որի արդյունքում 3 զոհ է եղել: Նշվում է, որ այդ գործով ձերբակալված անձն աշխատել է նախագահի թիկնազորում: Ըստ ցուցարարների՝ դա անթույլատրելի է:
Ավելի վաղ Աբխազիայի վճռաբեկ դատարանը նախագահի նախկին թեկնածու Ալհաս Կվիցինիայի բողոքի քննությունը տեղափոխել էր հունվարի 9-ին: Նա պահանջել էր անվավեր ճանաչել ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքները: Ընդդիմադիր «Ամցախարա» և «Միացյալ Աբխազիա» կուսակցությունները կոչ էին արել քաղաքացիներին բողոքի քննության օրը գնալ դատարան:
Աբխազիայում քաղաքական ճգնաժամ սկսել էր 2019-ի սեպտեմբերից, երբ չճանաչված հանրապետությունում ընթանում էր նախագահական ընտրությունների երկորրդ փուլը: Մասնակից երկու թեկնածուներից մեկը՝ գործող նախագահ Ռաուլ Հաջիմբան, հաղթել էր ձայների 1% առավելությամբ. նա հավաքել էր ձայների 47.38%, իսկ մրցակից Ալհաս Կվիցինիան՝ 46.19%-ը:

В Абхазии 9 января сотни сторонников оппозиции собрались на митинг в центре Сухуми, у здания администрации президента Рауля Хаджинба. Они требуют новых выборов главы государства.
Между протестующими и сотрудниками правоохранительных органов начались стычки, а позже начался штурм здания администрации. Протестующие разбили окна на первом этаже и выломали входные двери, пишут «Ведомости».
Некоторые активисты попали внутрь здания администрации. Сообщается о нескольких пострадавших, их госпитализировали. Число участников акции превышает 1000 человек.
Администрация президента Абхазии назвала попыткой госпереворота штурм здания сторонниками оппозиции. Представитель адиминистрации сказал, что «власть делает все от нее зависящее, чтобы ситуацию в республике удержать в конституционном русле».
По словам министра обороны республики Мираба Кишмарии, вооруженные силы республики не вмешиваются в происходящие политические событи». По словам Кишмария, армия Абхазии никогда не пойдет против народа.
Политический кризис в Абхазии разгорелся с сентября 2019 года, когда в непризнанной республике прошел второй тур выборов президента. В нем приняли участие два кандидата: действующий глава республики Хаджимба победил с отрывом в 1%, он набрал 47,38%, а его соперник от партии «Амцараха» Алхас Квициния 46,19%. Квициния не признал итоги выборов и оспорил их Верховном суде Абхазии, который отклонил его жалобу. На 9 января было назначено рассмотрение кассационной жалобы Квицинии на решение Верховного суда. Накануне партия «Форум народного единства Абхазии» и общественная организация ветеранов «Абааш» призывали не реагировать на призывы оппозиции устроить акцию протеста. Заявления оппозиции в организациях назвали «абсурдными и не поддающимися никакому цивилизованному правовому толкованию». Оппозиция призвала главу республики Рауля Хаджимбу уйти в отставку.