Լոնդոնում գործող Մադամ Տյուսոյի թանգարանը թագավորական ընտանիքին նվիրված ցուցադրությունից հանել է Սասսեքսի դուքսի ու դքսուհու՝ արքայազն Հարրիի և Մեգան Մարքլի մոմե արձանները, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Պատճառը թագավորական ընտանիքի ավագ անդամների լիազորություններից հրաժարվելու Սասսեքսի դուքսերի մտադրությունն է: Նրանք ցանկանում են ֆինանսապես անկախ լինել թագավորական տնից և հավասարաչափ ժամանակ անցկացնել Մեծ Բրիտանիայում և Հյուսիսային Ամերիկայում:
«Աշխարհի հետ միասին մենք արձագանքում ենք զարմանք առաջացրած այն նորությանը, որ Սասսեքսի դուքսն ու դքսուհին կհրաժարվեն թագավորական ընտանիքի ավագ անդամների պարտականություններից: Այսօրվանից Մեգանի և Հարրիի արձաններն այլևս չեն լինի թագավորական ընտանիքին նվիրված մեր հավաքածուում: Լինելով մեր ամենասիրված և ճանաչված ֆիգուրների շարքում, նրանք, անշուշտ, կմնան Մադամ Տյուսոյի թանգարանի կարևոր ցուցանմուշների թվում, մինչև տեսնենք, թե ուր է տանում նրանց իրենց կյանքի հաջորդ փուլը»,- ասել է թանգարանի գլխավոր տնօրեն Սթիվ Դևիսը:
Հարրիի և Մեգանի հայտարարությունն ակնթարթորեն թիվ մեկ նորությունն էր դարձել Մեծ Բրիտանիայում: Թերթերից շատերը դատապարտել էին այն՝ նշելով, որ ամուսնական զույգը նախապես չի խորհրդակցել այդ մասին Նորին գերազանցության հետ: Այդ որոշումը տհաճ անակնկալ էր դարձել նաև թագուհի Եղիսաբեթ II համար:

London's Madame Tussauds museum has announced that it has removed the waxworks of the Duke and Duchess of Sussex from its Royal Family set, CNN reports.
The decision follows Meghan and Harry's Tuesday shock announcement that they are taking a step back as senior members of the Royal family, and seeking financial independence.
"Alongside the rest of the world we are reacting to the surprising news that the Duke and Duchess of Sussex will be stepping back as senior Royals," Steve Davies, General Manager at Madame Tussauds London, said in a statement.
"Meghan and Harry's figures will no longer appear in our Royal Family set. As two of our most popular and well-loved figures they will of course remain an important feature at Madame Tussauds London as we watch to see what the next chapter holds for them," Davies said.
The works previously stood alongside The Queen, Prince Philip, the Prince of Wales, the Duchess of Cornwall and the Duke and Duchess of Cambridge. Madame Tussauds said they will be separated from the family to mirror their "progressive new role within the Royal institution."