ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հունվարի 9-ին հավանություն է տվել բանաձևին, որով սահմանափակվում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի լիազորություններն Իրանի դեմ առանց օրենսդիրների համապատասխան թույլտվության զինված ուժերի կիրառման հարցում: Նիստը հեռարձակվել է օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի կայքում:
Նախաձեռնությանը հավանություն է տվել 224 կոնգրեսական, դեմ է արտահայտվել 194 կոնգրեսական: Փաստաթղթին կողմ է արտահայտվել 3 հանրապետական, դեմ՝ 8 դեմոկրատ, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Բանաձևը պարտավորեցնում է նախագահին ռազմական գործողություններ չսկսել Իրանի դեմ և երկրի տարածքում, քանի դեռ ԱՄՆ վարչակազմը չի ստացել Կոնգրեսի համապատասխան թույլտվությունը կամ տեղի չի ունեցել «զինված հարձակում ԱՄՆ վրա»:
Փաստաթղթի հեղինակն է Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Էլիսա Սլոտկինը՝ նա դեմոկրատ է Միչիգան նահանգից: ԿՀՎ-ում աշխատանքի տարիներին նա մի քանի անգամ եղել է Իրաքում:
Հունվարի 3-ին Թրամփի հրամանով հասցված ավիահարվածի արդյունքում սպանվել էր գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին: Կոնգրեսը հարձակման մասին նախապես տեղյակ չէր պահվել։ Պաշտոնական Թեհրանն ավելի ուշ վրեժ է խոստացել ԱՄՆ-ին։ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին ևս խոստացել է, որ ավիահարվածի կազմակերպիչներին «դաժան վրեժ է սպասվում»։
Հունվարի լույս 8-ի գիշերն Իրանը հրթիռային հարված է հասցրել Իրաքյան Ալ-Ասադում ու Էրբիլում (Քրդստան) տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Պենտագոնը հայտարարել է, որ Իրանն արձակել է առնվազն 12 հրթիռ։ Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Մաջիթ Թահթ Ռավանչին հայտարարել է, որ Իրանն ավարտել է վրեժը Սոլեյմանիի սպանության համար և ռազմական նոր գործողություններ չի ձեռնարկի, եթե ԱՄՆ-ն ագրեսիա չցուցաբերի:

The U.S. House of Representatives approved a resolution that would force President Donald Trump to seek consent from Congress before taking new military action against Iran, NPR reports.
The move comes nearly a week after President Trump greenlighted a U.S. drone strike that killed a top Iranian general and led to increased tensions with Tehran.
The nonbinding war powers resolution was approved in a mostly party-line vote of 224-194. Only three Republicans and one independent joined Democrats to pass the measure. Eight Democrats opposed it.
The Senate could consider a similar measure — but one that has the force of law — as early as next week, but it is unclear if it has enough votes to clear the chamber. Trump administration officials maintain the president already has the authority to take action against Iran under a 2002 war authorization passed by Congress in the wake of the Sept. 11 attacks.
In response to the vote, the White House said the president "has the right and duty to protect this nation and our citizens from terrorism. That's what he continues to do, and the world is safer for it."