Թեհրանի մերձակայքում ուկրաինական ուղևորատար Boeing 737-ը պատահաբար խոցվել է «մարդկային սխալի» հետևանքով, հայտարարել են Իրանի ԶՈւ գլխավոր շտաբում։
«Մարդկային սխալի հետևանքով և պատահաբար այդ ինքնաթիռը խոցվել է», ասվում է հայտարարության մեջ, որը տարածել է IRIB պետհեռուստառադիոընկերությունը, մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին։
Գլխավոր շտաբում նշել են, որ խոցել են ինքնաթիռը, քանի որ այն անցնում էր կարևոր ռազմական օբյեկտի մոտով։ Դա եղել է «բարձր մարտական պատրաստականության պայմաններում»՝ կապված ԱՄՆ հնարավոր պատասխանի հետ Իրանի հրթիռային հարվածին։
Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆը Twitter-ում գրել է, որ ավիաաղետի հանգեցրել է «մարդկային սխալը՝ հրահրված ԱՄՆ արկածախնդրության պատճառով առաջացած ճգնաժամով»։
Նա ցավակցել է զոհվածների ընտանիքներին և ներողություն խնդրել։
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին կարգադրել է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել՝ հատուցելու համար խոցված ինքնաթիռի համար։ Նա հավելել է, որ Թեհրանը կշարունակի աղետի հետաքննությունը։
«Հետաքննությունը կշարունակվի՝ պարզելու և օրենքով հետապնդելու համար այդ մեծ ողբերգության և աններելի սխալի պատճառները»,- հայտարարել է Ռոուհանին։
Հունվարի 8-ին Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո ուկրաինական Boeing 737-ը կործանվել է: Ինքնաթիռում 176 մարդ էր եղել, բոլորը զոհվել են։ Հունվարի 9-ին սոցցանցերում տարածված լուսանկարների հիման վրա վարկած տարածվեց, որ այն կործանվել է «Տոր» ԶՀՀ հարվածից, որը մինչև այս Իրանը կտրականապես հերքում էր։

Iran’s military early Saturday, January 11 morning announced its role in the downing of a Ukrainian passenger jet that killed all 176 people on board, saying the shootdown was “unintentional” and blaming “human error,” CNBC reports
The Boeing 737-800 airliner, Ukrainian International Airlines flight PS752, crashed five minutes after takeoff from Tehran’s Imam Khomeini airport on Wednesday Jan. 8, just hours after Iran fired a barrage of missiles at two military bases in Iraq. The attacks on the bases, which housed American forces, were in retaliation for the U.S. killing of Iranian commander Gen. Qasem Soleimani the previous week. Those attacks caused no casualties.
Iran’s President Hassan Rouhani took to Twitter to call the crash a “great tragedy” and “unforgivable mistake.”
“Armed Forces’ internal investigation has concluded that regrettably missiles fired due to human error caused the horrific crash of the Ukrainian plane & death of 176 innocent people,” Rouhani’s tweet said. “Investigations continue to identify & prosecute this great tragedy & unforgivable mistake.”
Iranian Foreign Minister Javad Zarif blamed America’s actions for the “human error,” writing on Twitter that Iran’s armed forces concluded that “human error at time of crisis caused by U.S. adventurism led to disaster.”