Facebook-ը և դրան պատկանող Instagram սոցցանցը հայտարարել են ԱՄՆ ավիահարվածի հետևանքով սպանված Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիին սատարող գրառումները հեռացնելու մասին, տեղեկացնում է CNN-ը` ընկերության պաշտոնական հայտարարությանը հղումով։
Իրանի իշխանությունները որպես բողոքի նշան կոչ են արել քաղաքացիներին «համազգային դատական հայց» ներկայացնել Instagram-ի դեմ՝ հատուկ կառավարական պորտալ ստեղծելով, որտեղ Facebook-ի և Instagram-ի օգտատերերը կկարողանան տեղադրել այն գրառումների նմուշները, որոնք կհեռացվեն։
Իրանի ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիյան Twitter-ի իր միկրոբլոգում Instagram-ի գործողությունները «ոչ դեմոկրատական» է անվանել։ Ըստ նրա` արգելափակելով «անմեղ իրանցիների» գրառումները, Facebook-ը ձայնի իրավունք է տալիս «իրական ահաբեկիչներին»։
«Մենք գործում ենք ըստ ԱՄՆ պատժամիջոցների մասին օրենքների, այդ թվում` կապված Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի և դրա ղեկավարության հետ»,- ասվում է Facebook-ի հայտարարությունում։
Հունվարի 3-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանովի հասցված ավիահարվածի արդյունքում սպանվել է գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին: Կոնգրեսը հարձակման մասին նախապես տեղյակ չէր պահվել։ Պաշտոնական Թեհրանը վրեժ էր խոստացել ԱՄՆ-ին։
Հունվարի լույս 8-ի գիշերն Իրանը հրթիռային հարված էր հասցրել Իրաքյան Ալ-Ասադում ու Էրբիլում (Քրդստան) տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Պենտագոնը հայտարարել էր, որ Իրանն արձակել է առնվազն 12 հրթիռ։ Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Մաջիթ Թահթ Ռավանչին հայտարարել էր, որ Իրանն ավարտել է վրեժը Սոլեյմանիի սպանության համար և ռազմական նոր գործողություններ չի ձեռնարկի, եթե ԱՄՆ-ն ագրեսիա չցուցաբերի:

Компания Facebook и принадлежащая ей социальная сеть Instagram удаляют посты пользователей в поддержку командира элитного подразделения «Аль-Кудс» Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Касема Сулеймани, убитого в результате авиаудара США 3 января. Об этом заявил представитель Facebook, пишет РБК со ссылкой на CNN.
Власти Ирана в знак протеста призвали граждан к «общенациональному судебному иску» против Instagram, создав специальный правительственный портал, на котором пользователи Facebook и Instagram могут размещать примеры записи, которые компания удалила, передает телеканал.
Представитель правительства Ирана Али Рабийи на своей странице в Twitter назвал действия Instagram «недемократичными». По его словам, блокируя записи «невинных иранцев», Facebook предоставляет право голоса «реальным террористам».
«Мы действуем в соответствии с законами о санкциях США, в том числе теми, которые связаны с КСИР (Корпус стражей исламской революции) и его руководства», – говорится в заявлении представителя Facebook.
Социальные сети Facebook и Twitter в Иране заблокированы правительством, однако многие пользуются VPN и другими методами обхода блокировки. Instagram является одним из немногих приложений, еще не запрещенных правительством Тегерана.
3 января американская авиация нанесла удар по аэропорту Багдада, в результате чего был убит иранский генерал Касем Сулеймани, возглавлявший спецподразделение КСИР «Аль-Кудс». Спустя несколько дней иранцы в качестве ответной меры обстреляли военную базу в Ираке, которую использовали американские военные.