79 տարեկանում մահացել է Օմանի սուլթան Քաբուս բեն Սաիդ Ալ Սաիդը։ Ըստ ԶԼՄ-ների` վերջին տարիներին նա տառապում էր քաղցկեղով։ Սուլթանաթում եռօրյա սուգ է հայտարարվել՝ չեն աշխատի հասարակական հաստատություններն ու մասնավոր կազմակերպությունները։
Օմանի նոր սուլթան է դարձել Հայսամ բեն Թարեկ Ալ Սաիդը, որը զբաղեցնում էր մշակույթի և ազգային ժառանգության նախարարի պաշտոնը, հայտնում է CNN-ը` երկրի պետական լրատվամիջոցների վրա հղումով։
Անժառանգ գահակալը չէր հրապարակել հետնորդի անունը։ Ըստ օրենսդրության` իշխող ընտանիքի անդամները պետք է թագաժառանգի անունը հայտնեն 3 օրվա ընթացքում, փոխանցում է Deutsche Welle-ն։
Եթե նրանց չհաջողվի միասնական եզրահանգման գալ, ապա մի շարք ռազմական պաշտոնյաներից, Գերագույն դատարանի անդամներից և Օմանի Խորհրդի երկու պալատների ղեկավարներից կազմված կոմիտեն կփոխանցի իշխանությունն այն անձին, որը նշված է սուլթանի փակ նամակում։
Քաբուս բեն Սաիդ Ալ Սաիդը ծնվել է 1940-ի նոյեմբերին։ Սովորել է Մեծ Բրիտանիայի թագավորական ռազմական ակադեմիայում, ծառայել է բրիտանական բանակի հետևակում։ Նա իշխանության է եկել 1970-ի հուլիսին պետական հեղաշրջման արդյունքում՝ տապալելով սեփական հորը։ Սուլթանը լայնածավալ բարեփոխումներ է իրականացրել, որոնք զգալիորեն փոխել են Օմանը։ Սակայն, իրավապաշտպանները քննադատում էին միապետին երկրում խոսքի ազատության բացակայության և այլախոհների կալանավորումների համար։

Oman named a new ruler Saturday, January 11, hours after it announced the death of Sultan Qaboos bin Said, state media reported, according to CNN.
Qaboos was 79, and ruled Oman for five decades before his death Friday. He overthrew his father in a bloodless coup in 1970, becoming the longest serving Arab leader. The Omani government declared three days of national mourning. Haitham bin Tariq al-Said has been named as the new ruler, according to state-run Oman News Agency.
Qaboos did not have children or a direct heir at the time of his death. The Omani Constitution calls on the royal family to choose a new sultan within three days.
The head of one of the world's few remaining absolute monarchies, Qaboos was seen as a modernizing leader who played a key role in diplomacy and mediation in the Middle East and maintained strong ties with Western nations.