ԱՄՆ զինվորականներն իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության օրը փորձել են վերացնել այդ երկրի ևս մեկ հրամանատարի՝ Եմենում։ Այդ մասին հայտնում է The Washington Post-ը՝ ԱՄՆ մի շարք պաշտոնյաներին հղումով, որոնց անունները չեն հրապարակվում։
Հարցին կրազեկ ԱՄՆ 4 պաշտոնյայի խոսքով` Եմենում գործող իրանական էլիտային «Ալ Կուդս» ուժերի առանցքային հրամանատար և ֆինանսական հարցերի մասնագետ Աբդուլլահ Ռեզա Շահլաիին ուղղված հարվածը նրա մահվան չի հանգեցրել, մեջբերում է Ինտերֆաքսը։
Ըստ աղբյուրի` այդ գործողությունը գաղտնի է պահվում, սակայն, ինչպես խոստովանել է թերթի սեփականատերերից մեկը, հաջողության դեպքում գործողության մասին կհայտնեին «նույն գիշերը»։
Ասվում է նաև, որ ԱՄՆ զինվորականներն ապագայում կարող են նոր փորձ ձեռնարկել Շահլաիի դեմ։ ԱՄՆ վարչակազմը նրան մեղսակից է համարում ամերիկացիների և դաշնակիցների դեմ մի շարք գրոհների համար, այդ թվում 2007-ին` Իրաքում։
Հունվարի 3-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանովի հասցված ավիահարվածի արդյունքում սպանվել է գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանին: Կոնգրեսը հարձակման մասին նախապես տեղյակ չէր պահվել։ Պաշտոնական Թեհրանը վրեժ էր խոստացել ԱՄՆ-ին։
Հունվարի լույս 8-ի գիշերն Իրանը հրթիռային հարված էր հասցրել Իրաքյան Ալ-Ասադում ու Էրբիլում (Քրդստան) տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Պենտագոնը հայտարարել էր, որ Իրանն արձակել է առնվազն 12 հրթիռ։ Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Մաջիթ Թահթ Ռավանչին հայտարարել էր, որ Իրանն ավարտել է վրեժը Սոլեյմանիի սպանության համար և ռազմական նոր գործողություններ չի ձեռնարկի, եթե ԱՄՆ-ն ագրեսիա չցուցաբերի:

Военные США в день убийства командующего иранского спецподразделения «Аль-Кудс» Касема Сулеймани попытались ликвидировать еще одного командира «Аль-Кудс» – в Йемене. Об этом сообщает газета The Washington Post со ссылкой на ряд неназванных официальных лиц США.
Согласно информации четырех американских официальных лиц, знакомых с историей вопроса, удар по Абдуле Резе Шахлаи – специалисту по финансовым вопросам и ключевому командиру элитных сил «Аль-Кудс», активных в Йемене – не привел к его смерти, говорится в материале, пишет «Интерфакс».
По словам источников, эта операция остается засекреченной, однако, как признался один из собеседников газеты, в случае успеха операции о ней рассказали бы в «ту же ночь».
Источник отметил, что американские военные еще могут в будущем предпринять попытки устранить Абдулу Реза Шахлаи.
По данным газеты, администрация США вменяет Абдуле Резе Шахлаи причастность к целому ряду атак против американцев и их союзников, в том числе в Ираке в 2007 году.
3 января стало известно о гибели в Багдаде иранского военачальника Сулеймани и заместителя командующего шиитским ополчением Ирака Абу Махди аль-Мухандиса в результате спецоперации США, которая была проведена американскими военными по указанию президента США Дональда Трампа.
В ответ на это в ночь на 8 января КСИР нанес ракетные удары по двум иракским военным базам, на которых находятся военные из возглавляемой США коалиции по борьбе против террористической группировки ИГ.