Հունվարի 11-ի երեկոյան հարյուրավոր քաղաքացիներ Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում դուրս են եկել փողոց՝ պահանջելով պատժել ուկրաինական Boeing 737-ի կործանման մեղավորներին: Ինչպես հայտնում է Currenttime.tv-ն՝ հղում անելով «Ազատություն» ռադիոկայանի իրանական ծառայությանը, ցուցարարների մեծ մասն ուսանողներ են:
Որոշ տվյալներով՝ բողոքողների և ոստիկանության միջև բախումներ են եղել: Նշվում է, որ ցուցարարները վանկարկել են «Ստախոսներ, ստախոսներ», «Ամոթ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին, հանգիստ թողեք մեր երկիրը»:
Հունվարի 8-ին Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո ուկրաինական Boeing 737-ը կործանվել էր, զոհվել էր 176 մարդ։ Հունվարի 9-ին սոցցանցերում տարածված լուսանկարների հիման վրա վարկած տարածվեց, որ այն կործանվել է «Տոր» ԶՀՀ հարվածից, որն Իրանը կտրականապես հերքում էր։
Արդեն ամսի 11-ին, սակայն, Իրանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ ինքնաթիռը խոցվել է մարդկային սխալի հետևանքով: Այդ երկրի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆը նշեց, որ ավիաաղետի հանգեցրել է «մարդկային սխալը՝ հրահրված ԱՄՆ արկածախնդրության պատճառով առաջացած ճգնաժամով»։ Ավելի ուշ ԻՀՊԿ-ն իր վրա վերցրեց ավիավթարի ամբողջ պատասխանատվությունը՝ նշելով, որ ուկրաինական ուղղաթիռի խոցումը Իսլամական հեղափոխության պահապաններրի կորպուսի սխալն է, նրանք կարծել են, թե ինքնաթիռը թևավոր հրթիռ է:

Apologies from Iranian leaders over the downing of an airliner on January 8 have done little to quell mass anti-government protests spreading across the country.
Thousands of demonstrators hit the streets on January 11-12 condemning Iranian authorities for shooting down a Ukrainian passenger plane and killing all 176 people on board, CNN reports.
The airliner disaster came hours after Iran fired missiles at Iraqi military bases housing US troops. That was retaliation for a drone strike at Baghdad airport that killed Iranian commander Qasem Soleimani.
Amid rising tensions in the region, eight Katyusha rockets hit Iraq's Balad Air Base, north of Baghdad, on Sunday, wounding four Iraqi air force officers, the Iraqi military said in a statement. No American or coalition forces were at the base when the rockets struck, a US military official said.
In Iran, demonstrators are calling for Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei to step down and for those responsible for downing the plane to be prosecuted.
"Khamenei have shame. Leave the country," chanted protesters in the capital, Tehran, in footage posted on social media.
Khamenei has been in office for three decades, and there is no limit to his term.
Protests have now spread to other cities, including Shiraz, Esfahan, Hamedan and Orumiyeh, Reuters reported.