Հունվարի 11-ի երեկոյան հարյուրավոր քաղաքացիներ Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում դուրս են եկել փողոց՝ պահանջելով պատժել ուկրաինական Boeing 737-ի կործանման մեղավորներին: Ինչպես հայտնում է Currenttime.tv-ն՝ հղում անելով «Ազատություն» ռադիոկայանի իրանական ծառայությանը, ցուցարարների մեծ մասն ուսանողներ են:
Որոշ տվյալներով՝ բողոքողների և ոստիկանության միջև բախումներ են եղել: Նշվում է, որ ցուցարարները վանկարկել են «Ստախոսներ, ստախոսներ», «Ամոթ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին, հանգիստ թողեք մեր երկիրը»:
Հունվարի 8-ին Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո ուկրաինական Boeing 737-ը կործանվել էր, զոհվել էր 176 մարդ։ Հունվարի 9-ին սոցցանցերում տարածված լուսանկարների հիման վրա վարկած տարածվեց, որ այն կործանվել է «Տոր» ԶՀՀ հարվածից, որն Իրանը կտրականապես հերքում էր։
Արդեն ամսի 11-ին, սակայն, Իրանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ ինքնաթիռը խոցվել է մարդկային սխալի հետևանքով: Այդ երկրի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆը նշեց, որ ավիաաղետի հանգեցրել է «մարդկային սխալը՝ հրահրված ԱՄՆ արկածախնդրության պատճառով առաջացած ճգնաժամով»։ Ավելի ուշ ԻՀՊԿ-ն իր վրա վերցրեց ավիավթարի ամբողջ պատասխանատվությունը՝ նշելով, որ ուկրաինական ուղղաթիռի խոցումը Իսլամական հեղափոխության պահապաններրի կորպուսի սխալն է, նրանք կարծել են, թե ինքնաթիռը թևավոր հրթիռ է:

В Иране, после того, как Корпус стражей исламской революции признал свою ответственность за обстрел украинского «Боинга», который привел к его крушению, начались антиправительственные протесты. 12 января, в протестах в Тегеране приняло участие, по меньшей мере, 3 тысячи человек, пишет Deutsche Welle.
Ранее Генштаб ВС Ирана признал, что пассажирский Boeing украинской авиакомпании МАУ, упавший под Тегераном 8 января, был сбит по ошибке. На борту самолета находились 176 человек, все они погибли.
Ситуация осложняется практически нулевым освещением демонстраций в иранских СМИ. Согласно появившимся в соцсетях видеороликам, в Тегеране на улицы вышли студенты, вступившие в схватки с полицией. На роликах видно и применение полицией слезоточивого газа. По крайней мере часть протестующих выкрикивала лозунги против иранского духовного лидера аятоллы Али Хаменеи.
11 января президент США Дональд Трамп обратился в своем Twitter к «отважным жителям Ирана, страдающим долгое время». «Мы внимательно наблюдаем за вашими протестами. Ваше мужество вдохновляет нас», – отметил президент США, написав свой твит на фарси.
Трамп предостерег власти Ирана от жесткого подавления протестов. «Еще одно массовое убийство мирных протестующих и отключение интернета недопустимы», – подчеркнул он.