ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս ՀՀ-ում գրանցված ավիաընկերություններին շրջանցել Իրաքի և Իրանի օդային տարածքները՝ հաշվի առնելով ԵՄ թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի խորհուրդը: Այդ մասին ասվում է կոմիտեի տարածած հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Կոմիտեն շարունակում է հետևել Մերձավոր Արևելքում իրադարձությունների զարգացմանը՝ այդ թվում հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանված «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing 737 օդանավի ողբերգական վթարի հետ կապված նոր հանգամանքներին։
Թռիչքների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով Քաղավիացիան գործակցում է Իրանի ավիացիոն իշխանությունների, Միջազգային քաղաքացիական ավիացիոն կազմակերպությունների, Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի և իր բոլոր գործընկերների հետ։
«Լրացուցիչ տեղեկատվության դեպքում այն կտրամադրվի ՀՀ գրանցված ավիաընկերություններին և հանրությանը»,- ասվում է Կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Հունվարի 8-ին Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո ուկրաինական Boeing 737-ը կործանվել է: Ինքնաթիռում 176 մարդ էր եղել, բոլորը զոհվել են։ Հունվարի 11-ին Իրանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ ինքնաթիռը խոցվել է հրթիռով՝ մարդկային սխալի հետևանքով:

The Civil Aviation Committee of Armenia is recommending carriers to avoid the airspace over Iran and Iraq, citing guidelines issued by the European Aviation Safety Agency (EASA).
The Committee said they are following the situation in the Middle East, including developments surrounding the downing of a Ukrainian plane in Iran on January 8.
In order to ensure the safety of flights, the Armenian civil aviation authorities are cooperating with the Iranian colleagues, the International Civil Aviation Organization, the EASA and other agencies.
Iran’s military on January 11 announced its role in the downing of a Ukrainian passenger jet that killed all 176 people on board, saying the shootdown was “unintentional” and blaming “human error.”
The Boeing 737-800 airliner, Ukrainian International Airlines flight PS752, crashed five minutes after takeoff from Tehran’s Imam Khomeini airport on Wednesday Jan. 8, just hours after Iran fired a barrage of missiles at two military bases in Iraq. The attacks on the bases, which housed American forces, were in retaliation for the U.S. killing of Iranian commander Gen. Qasem Soleimani the previous week. Those attacks caused no casualties.