ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս ՀՀ-ում գրանցված ավիաընկերություններին շրջանցել Իրաքի և Իրանի օդային տարածքները՝ հաշվի առնելով ԵՄ թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի խորհուրդը: Այդ մասին ասվում է կոմիտեի տարածած հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Կոմիտեն շարունակում է հետևել Մերձավոր Արևելքում իրադարձությունների զարգացմանը՝ այդ թվում հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանված «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing 737 օդանավի ողբերգական վթարի հետ կապված նոր հանգամանքներին։
Թռիչքների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով Քաղավիացիան գործակցում է Իրանի ավիացիոն իշխանությունների, Միջազգային քաղաքացիական ավիացիոն կազմակերպությունների, Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի և իր բոլոր գործընկերների հետ։
«Լրացուցիչ տեղեկատվության դեպքում այն կտրամադրվի ՀՀ գրանցված ավիաընկերություններին և հանրությանը»,- ասվում է Կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Հունվարի 8-ին Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո ուկրաինական Boeing 737-ը կործանվել է: Ինքնաթիռում 176 մարդ էր եղել, բոլորը զոհվել են։ Հունվարի 11-ին Իրանը պաշտոնապես հայտարարեց, որ ինքնաթիռը խոցվել է հրթիռով՝ մարդկային սխալի հետևանքով:

13 Январь 2020 - 07:50 AMT
Комитет гражданской авиации Армении советует облетать воздушное пространство Ирака и Ирана. Об этом говорится в сообщении на странице ведомства в Facebook.
КГА информирует, что продолжает следить за развитием ситуации на Ближнем Востоке, в том числе и за новыми обстоятельствами, связанными с трагической авиакатастрофой Boeing-737 авиакомпании «Международные авиалинии Украины», потерпевшем крушение 8 января вблизи Тегерана.
«С учетом сложившейся ситуации, Комитет гражданской авиации рекомендует зарегистрированным в Республике Армения авиакомпаниям учесть совет Группы оценки рисков летной безопасности Европейского Союза и рассмотреть возможность временного обхода воздушных территорий Ирака и Исламской Республики Иран на всех высотах», – говорится в сообщении.
Отмечается, что в случае дополнительной информации она будет предоставлена зарегистрированным авиакомпаниям и общественности Армении.