Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բաքվում հայերի ջարդերի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ուղերձում հայտարարել է, որ հայատյացությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը և հավատամքը: Նա հավելել է, որ հայերի բնաջնջման կամ բռնագաղթեցման նոր փորձերի հնարավորություն Ադրբեջանին չի տրվելու:
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայերի ջարդերի, էթնիկ զտումների ու զանգվածային տեղահանումների զոհերի անմար հիշատակը: 30 տարի առաջ միջազգային հանրությունն ականատես եղավ ու դատապարտեց Բաքվում հայ բնակչության ջարդերը:
Սումգայիթի ոճրագործությունից հետո թափ հավաքող բռնաճշնումների և էթնիկ զտումների քաղաքականության հետևանքով, 1990 թվականին Բաքվի 250 հազարանոց հայկական համայնքից մնացել էր միայն 35-40 հազարը՝ հիմնականում տարեց և անօգնական մարդիկ: Նրանց հետագա ճակատագիրն ավելի ողբերգական էր: Հարյուրավոր սպանվածներ, խեղվածներ և անհետ կորածներ, տասնյակ հազարավոր փախստականներ. այսպիսինն էր շուրջ մեկ շաբաթ Բաքվում մոլեգնած հակահայկական ջարդերի հետևանքը»,- նշել է վարչապետը:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը հավելել է նաև, որ դեպքերից 30 տարի անց Ադրբեջանում գոյություն չունի Բաքվի հակահայկական ջարդերի զոհերի հանդեպ որևէ հարգանք և կարեկցանք, իսկ «այն սակավաթիվ ձայները, որոնք քաջություն են ունեցել անգամ գրական ստեղծագործություններում հիշատակել Բաքվի հայերին բաժին հասած ողբերգությունը, գամվել են անարգանքի սյունին և պաշտոնապես հռչակվել դավաճան»:
«Ցավով պետք է արձանագրենք, որ անցած երեք տասնամյակն Ադրբեջանում չի դարձել վերաիմաստավորման, զղջման և հաշտության հասնելու ժամանակաշրջան:
Այս ընթացքում ականատես ենք եղել Արցախի բնակչությանը բնաջնջելու փորձի, մարդասպանության համար պատիժ կրող Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակման և հերոսացման, 2016թ. ապրիլին Արցախի սահմանամերձ բնակավայրում տարեց և անօգնական մարդկանց դաժան խոշտանգման և սպանության: Հայատյացությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը և հավատամքը»,- ասել է Փաշինյանը:
Նա նաև երախտագիտություն է հայտնել միջազգային բոլոր կառույցներին և խորհրդարանական մարմիններին, որոնք արձագանքել և փաստագրել են այս իրադարձություններին՝ դրանք դատապարտելով ու աշխարհին ի ցույց դնելով:
«Գլուխ խոնարհելով մեր անմեղ զոհերի հիշատակի առջև, ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ՝ հայերի բնաջնջման կամ բռնագաղթեցման նոր փորձերի հնարավորություն չենք տալու: Հայաստանի Հանրապետությունը, Արցախի Հանրապետությունը և աշխարհասփյուռ ամբողջ հայությունը միասնաբար ներդնելու են իրենց ներուժը՝ ապահովելու հայ ժողովրդի գոյության և խաղաղ զարգացման իրավունքը իր պատմական հայրենիքում, այդ թվում՝ Արցախում»,- եզրափակել է վարչապետը:

Prime Minister Nikol Pashinyan said on Monday, January 13 that Armenophobia has become a state policy and creed in Azerbaijan.
The country is commemorating the 30th anniversary of the pogrom carried out against the ethnic Armenian civilian population of Baku, Azerbaijan in 1990.
"Today we honor the victims of pogroms, ethnic cleansing and mass deportations of the Armenians in Baku. Thirty years ago, the international community witnessed and condemned the massacres committed against the Armenian population in Baku," Pashinyan said in a statement on Monday.
"In 1990, as a result of the policy of repression and ethnic cleansing started by the Sumgait massacre, only 35-40,000 – mostly elderly and helpless people – out of some 250,000 Armenians remained in Baku. Their fate was even more tragic: hundreds were killed, maimed and went missing; tens of thousands became refugees."
Pashinyan said the Armenians used to live in Baku for centuries, "giving the city a genuine trait of multiculturalism."
In the 19th century, they made a major contribution to the development of oil industry in Baku. The Armenians played an invaluable role in the development of the city during the Soviet times.
"30 years after the tragic events, there is no respect or compassion for the victims of Baku’s anti-Armenian massacres," the PM said.
"We have witnessed attempts to exterminate the population of Artsakh, we have witnessed the release and glorification of the convicted murderer Ramil Safarov, in April 2016 we witnessed tortures and brutal killings of elderly and helpless people in Artsakh’s border settlements. Armenophobia has become a state policy and creed in Azerbaijan.
"By paying tribute to the memory of our innocent victims, I declare with all responsibility that we will not allow new attempts to exterminate or deport Armenians. The Republic of Armenia, the Republic of Artsakh and all Armenians around the world will use their full potential to ensure the right of existence and peaceful development of the Armenian people in their historical motherland, including in Artsakh."