Հայաստանում 2020-ին զբոսաշրջիկների լուրջ հոսքեր են սպասվում, ինչում մեծ ազդեցություն է ունեցել բացվող նոր ուղղությունների համար «օդի տուրքի» չեղարկումը, ասել է Քաղավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե նախկինում դեպի Եվրոպա 6-7 ուղղություն է գործել, փոփոխությունից հետո 16-17 ուղղություն կլինի, փոխանցում է Factor.am-ը:
«Շատ լավ կլինի, որպեսզի մենք էլ, որպես ՀՀ քաղաքացիներ, կարողանանք Եվրոպա այցելել ուղիղ չվերթներով, ավելի հարմար ժամերով և էժան գներով։ Միաժամանակ հուսով ենք, որ այս տարի զբոսաշրջիների մեծ հոսք կուղղվի Հայաստան, ինչն էլ կստեղծի հազարավոր աշխատատեղեր, տնտեսությունը կզարգանա», – ասել է Ռևազյանը։
Քաղավիացիայի կոմիտեի ղեկավարի խոսքով՝ սպասվող հոսքը կապված է Ryanair-ի՝ Հայաստան մուտքի հետ, քանի որ ավիաընկերությունը ևս կենտրոնանում է զբոսաշրջային հոսքերի վրա:
Եվրոպայի խոշորագույն ավիաընկերություններից մեկը՝ Ryanair-ը 2019-ի սեպտեմբերին հայտնել էր Հայաստան մուտք գործելու մասին: Լոուքոսթերի թռիչքները Երևանից կմեկնարկեն 2020-ի հունվարից։ Երևանից չվերթներ կիրականացվեն 3 նոր ուղղությամբ՝ Երևանի-Միլան, Երևան-Հռոմ և Երևան-Բեռլին, ամռանից կգործի Գյումրի-Մեմինգեն ուղությունը։
Բացի այդ, 2020-ի ապրիլից Հայաստանից դեպի Վիեննա և Վիլնյուս շաբաթական 2 անգամ թռիչք կիրականացնի նաև Wizz Air բյուջետային ավիաընկերությունը:

13 Январь 2020 - 10:31 AMT
В 2020 году ожидается серьезный приток туристов в Армению, на что существенно повлияла отмена «налога за воздух» для новых авианаправлений. Об этом заявила 13 января на пресс-конференции председатель Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян.
По ее словам, если ранее действовали всего 6-7 направлений в Европу, то после изменения их станет 16-17, пишет Factor.am.
«Для нас, как для граждан Армении, было бы здорово иметь возможность путешествовать в Европу прямыми рейсами – в более удобные часы и по более доступным ценам. В то же время мы надеемся, что в этом году в Армению будет направлен большой поток туристов, что создаст тысячи рабочих мест и способствует развитию экономики», – отметила Ревазян.
По словам главы комитета гражданской авиации, ожидаемый приток туристов связан с выходом на армянский рынок лаукостера Ryanair.
В сентябре 2019 года бюджетная авиакомпания Ryanair объявила о выходе на армянских рынок. Рейсы из Еревана откроются в январе 2020 года. Запланированы рейсы из Еревана по 3 новым направлениям: Милан, Рим и Берлин.
Кроме того, с апреля 2020 года бюджетная авиакомпания Wizz Air будет выполнять рейсы два раза в неделю из Армении в Вену и Вильнюс.