2019-ին Հայաստանում մեքենաների գծով պետբյուջեի եկամուտները կազմել են մոտ 95 մլրդ դրամ , ինչը 58 մլրդ-ով ավելի է, քան 2018-ին:
Այս մասին, Aysor.am-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ հավելելով, որ 2019-ին մաքսային ձևակերպում է ստացել 189,019 մեքենա, ինչը 3 անգամ գերազանցում է 2018-ի ցուցանիշը:
ՊԵԿ ղեկավարը նշել է, որ 2019-ին ընդհանուր առմամբ հարկ վճարողներին վերադարձվել է 170.4 մլրդ դրամ :
«Եթե 170.4 մլրդ դրամից հանենք 95 մլրդ, որ ստացվել է մեքենաների մաքսազերծումից, ապա կստացվի մոտ 75 մլրդ, իսկ դա նշանակում է, որ մենք կարողացել ենք աննախադեպ հարկեր վերադարձնել: Նման քայլերով, նվազեցնելով եկամտային ցուցանիշները, մենք, ըստ էության, գնալով նախկին պարտքերը մարելու ճանապարհով, չեզոքացրել ենք ժամանակավոր եկամտային էֆեկտների ազդեցությունը»,- ասել է Անանյանը՝ հավելելով, որ 2020-ի բյուջետային եկամուտները ավելին կլինեն, քան պլանավորված է:
Անանյանի խոսքով՝ ժամանակավոր բնույթ ունեցող բարձր հարկային եկամուտների էֆեկտը չեզոքացելու համար կառավարությունը որոշել է վերադարձնել նախկինում կուտակված 56,4 մլրդ դրամ դեբետային պարտքերը:
2020-ից Հայաստանում մեքենաների մաքսազերծման համար գործում են ԵԱՏՄ միասնական դրույքաչափերը: Մինչ այդ ՀՀ-ն ուներ երրորդ երկրից մեքենաներ ներմուծելու արտոնյալ պայմաններ, ինչն էլ նպաստում էր մեծ թվով տրանսպորտային միջոցների ներկրմանը:

13 Январь 2020 - 10:07 AMT
В Армении в 2019 году таможенное оформление прошли более 189,000 автомобилей. Об этом на встрече с журналистами 13 января заявил председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян.
Количество ввезенных в РА в 2019 году автомобилей втрое превышает показатель 2018 года, когда было ввезено 64,000 автомобилей, пишет Civilnet.am.
По словам Ананяна, доходы госбюджета по линии автомобилей составили 95 млрд драмов, что на 58 млрд драмов больше, чем в 2018 году.
«Решение правительства о возвращении налогоплательщикам суммы в размере 56.4 млрд драмов преследовало цель нейтрализовать тот доходный эффект, который мы имеем от притока автомобилей», – сказал глава КГД.
В КГД ожидают, что в 2020 году частные лица в каких-то объемах продолжат импортировать автомобили, но в целом, объемы ввоза снизятся, так как для диллеров это станет невыгодно.
С 1 января 2020 года Армения начала растаможивать машины по ставкам ЕАЭС. Так, таможенная пошлина на новые автомобили составляет 15%. Для автомобилей возрастом от 5 до 7 лет, с рабочим объемом двигателя до 3000 кубических см, составляет 20%, но не менее 0.44 евро на каждый 1 кубический см рабочего объема двигателя. Для автомобилей того же возраста с рабочим объемом двигателя более 3 кубических литров налог составляет те же 20%, но не менее 0.8 евро за кубический сантиметр. Таможенная пошлина на автомобили старше 7 лет составляет 1․4-1․6 евро за 1 куб см.