Ավստրալիայում շարունակվող հրդեհները զգալի վնաս են հասցրել կոալաների պոպուլյացիային՝ այդ կենդանիները կարող են նույնիսկ հայտնվել անհետացման եզրին, հայտնում է Sydney Morning Herald-n երկրի շրջակա միջավայրի նախարար Սյուզան Լեյին հղումով:
Իշխանությունը դեռ չի գնահատել տուժած կենդանիների ճշգրիտ քանակը, գրում է «Վեդոմոստին»:
Միայն նահանգներից մեկի հյուսիսային ափին կարող էր անկել կոալաների մոտ 30 տոկոսը: Բացի այդ, ըստ Լեյի, տուժած կենդանիներից շատերը բուժման կարիք ունեն:
Ընդհանուր առմամբ, հրդեհներից կարող են տուժած լինել միլիարդավոր կենդանիներ, իսկ Ավստրալիայի կենդանական և բուսական աշխարհի վերականգնումն աննախադեպ միջոցներ կպահանջի: Կառավարությունն արդեն հայտնել է այդ նպատակով $50 մլն հատկացնելու մասին:
Ուժգին հրդեհները շարունակվում են Ավստրալիայի հարավային և արևելյան ափին դեռևս 2019-ի հոկտեմբերից: Մինչ օրս դրանք դեռ մարված չեն:

Пожары в Австралии нанесли значительный ущерб популяции коал, эти животные могут даже получить статус «под угрозой исчезновения». Об этом заявила министра окружающей среды Австралии Сьюзан Лей.
Пока власти не оценивали точное количество пострадавших животных, пишут «Ведомости» со ссылкой на Sydney Morning Herald.
Только на северном побережье одного из штатов могло быть уничтожено до 30% коал. Кроме того, многим животным требуется лечение.
Всего от пожаров могли погибнуть миллиарды животных, восстановление флоры и фауны Австралии потребует беспрецедентных мер. Местное правительство уже сообщило о выделении $50 млн на эти меры.
Сильные пожары охватили южное и восточное побережья Австралии еще в октябре. До сих пор справиться с ними так и не удалось.