Թուրքիայի զինված ուժերում պարտադիր ժամկետային զինծառայության ժամանակ 2011-ի ապրիլի 24-ին սպանված հայազգի Սևակ Բալըքչըի գործով դատարանը նոր որոշում է կայացրել: Նրա ծառայակից Քըվանչ Աղաօղլուն դիտավորյալ սպանության մեղադրանքով դատապարտվել է 16 տարի 8 ամիս ազատազրկման: Ըստ Ermenihaber-ի՝ նրան կալանավորել են դատական նիստի ժամանակ:
Սևակ Բալըքչըի դատական գործը կրկին քննության էր դրվել 2018-ին:
Բալըքչըն սպանվել էր Հայոց ցեղասպանության 96-րդ տարելիցին՝ Թուրքիայի Բաթման նահանգի Քոզլուք շրջանում թուրք զինվորի արձակած գնդակից:
2013-ին դատարանի որոշմամբ Աղաօղլուի արաքը որակվել էր ոչ թե դիտավորյալ, այլ՝ զենքի հետ անփույթ վարվելու հետևանքով կատարված սպանություն: Նա, այդպիսով, դատապարտվել էր 4.5 տարվա ազատազրկման: Սակայն Բալըքչըի ընտանիքը բողոքարկել էր վերոնշյալ որոշումը: Արդյունքում Վերաքննիչը բավարարել է բողոքարկման հայցը:
Քանի որ Թուրքիայում 2016-ի հուլիսի 15-ին ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո վերացվեցին բոլոր ռազմական դատարանները, Սևակի գործը հանձնվեց քաղաքացիական դատարանի վարույթ:

Турецкий суд вынес новое решение по делу об убийстве военнослужащего ВС Турции армянского происхождения Севака Балыкчи в 2011 году. Армянин был убит своим сослуживцем 24 апреля 2011 года, в день 96-й годовщины Геноцида армян.
Его убийцу, Кыванча Агаоглу, приговорили к 16 годам и 8 месяцам лишения свободы по обвинению в умышленном убийстве, пишет Ermenihaber.
Балыкчи был убит всего за 20 дней до окончания службы.
В 2013 году суд постановил, что поступок Агаоглу был непреднамеренным, а убийством, совершенным вследствие халатного обращения с оружием, и ему дали 4.5 года.
Так как в Турции в 2016 году произошел военный переворот, в стране были ликвидированы все военные суды. Семья убитого Севака обжаловала решение, и дело передали в производство гражданского суда.