Armenia Airways ընկերությունը hունվարի 14-ից վերսկսում է Երևան-Թեհրան-Երևան կանոնավոր թռիչքները: Իրանական կողմն իր օդային տարածքում թռիչքուղու անվտանգ շահագործման երաշխիքներ է տվել, ասվում է ընկերության ֆեյսբուքյան էջում:
«Նկատի առնելով Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից կատարված վերջին հայտարարությունն Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքի օգտագործման վերաբերյալ` Armenia Airways-ը դիմել է Իրանի դեսպանատուն և երաշխիքներ ստացել Իրանի օդային տարածքում թռիչքուղու անվտանգ շահագործման վերաբերյալ»,- ասվում է գրառման մեջ:
Հունվարի 8-ի լուսադեմին Թեհրանում Boeing 737-ի կործանումից հետո «Ուկրաինական ավիաուղիները» չեղարկել էին դեպի Իրան թռիչքները: Air France-ն ու Lufthansa-ն նույնպես հայտնել էին, որ չեն օգտվի Իրանի և Իրաքի օդային տարածքից, իսկ Ռոսավիացիան ռուսական ավիաընկերություններին խորհուրդ է տվել դադարեցնել թռիչքներն այդ երկրներով, ինչպես նաև Պարսից ծոցի և Օմանի ծոցի տարածքով:
Ավիավթարի հետևանքով 176 մարդ էր զոհվել: Իրանական կողմն ընդունել էր, որ սխալմունքի հետևանքով խոցել է ինքնաթիռը հրթիռով:

Armenia Airways is resuming regular flights from Yerevan to Tehran beginning from Tuesday, January 14.
The carrier cited a statement by the Armenian Civil Aviation Committee recommending airlines to avoid the airspace over Iran and Iraq and said they have contacted the Embassy of the Islamic Republic in Yerevan.
The company said in a Facebook post they have received safety reassurances from the Iranian side in the aftermath of the downing of a Ukrainian plane by Iran's military on January 8.
Iran’s military on January 11 announced its role in the downing of a Ukrainian passenger jet that killed all 176 people on board, saying the shootdown was “unintentional” and blaming “human error.”
The Civil Aviation Committee of Armenia on Monday recommended carriers to avoid the airspace over Iran and Iraq, citing guidelines issued by the European Aviation Safety Agency (EASA).