Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Քննչական կոմիտեում որպես վկա հարցաքննվել է Ազգային անվտանգության նախկին նախագահ Արթուր Վանեցյանի, Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի հետ հեռախոսազրույցների գաղտնալսման դեպքով:
Ինչպես հայտնում են Քննչական կոմիտեից՝ Փաշինյանի երկու հարցաքննությունն ընդհանուր առմամբ 2 ժամ 35 րոպեէ տևել:
«ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվում է 2018թ. սեպտեմբերի 11-ին և դեկտեմբերի 5-ին համացանցում տարածված՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի, ինչպես նաև ՀՀ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի և ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսումների ձայնագրառումներում, հիշատակված պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը, որի շրջանակում քննության առարկա է հանդիսանում նաև Ռոբերտ Քոչարյանի և Յուրի Խաչատուրովի կալանավորման միջնորդությունները քննած դատավորների նկատմամբ արդարադատության իրականացնելիս միջամտելու հանգամանքը»,- ասվում է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Քննչականի վարչության վարույթում է նաև ԱԱԾ նախկին տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցություններն ապօրինի գաղտնալսելու և համացանցով տարածելու դեպքով հարուցված և քննվող քրգործը, որի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը հարցաքննվել է որպես տուժող:
Վարչապետը հարցաքննվել է ապօրինի գաղտնալսում և ձայնագրառումն իրականացնելու ու տեսանյութը համացանցում տարածելու արդյունքում իր իրավունքների և օրինական շահերի խախտման և գործի համար հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հանգամանքների շուրջ:
Հունվարի 15-ին Նիկոլ Փաշինյանն իրեն հարցաքննող քննիչի հետ լուսանկար էր հրապարակել՝ նշելով, որ Քննչական կոմիտեի հրավերով ներկայացել է և քննիչի աշխատասենյակում պատասխանում է նրա հարցերին:
2018-ի սեպտեմբերին համացանցում էր հայտնվել ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցի ձայնագրույթունը, որտեղ քննարկում են Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի և ՊՆ նախկին ղեկավար Միքայել Հարությունյանի դեմ հարուցված քրեական գործերը։
Դեկտեմբերի 5-ին համացանցում էր հայտնվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արթուր Վանեցյանի հեռախոսազրույցը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan was summoned to the Investigative Committee on Wednesday, January 15 within the case of the wiretapping of telephone conversations between the former director of the National Security Service Artur Vanetsyan and the head of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan, and between Vanetsyan and Pashinyan.
A wiretapped phone conversation between Vanetsyan and Pashinyan landed online on December 5, 2018. The two appeared to be discussing individuals tied to the March 1, 2008 post-election crackdown, during which eight civilians and two police officers were killed after a standoff with security officials.
A recording of a conversation Vanetsyan had with Khachatryan was leaked on social media and went viral earlier in September 2018. The conversation, the authenticity of which was confirmed by both, centered on the same issue.
The Investigative Committee revealed in a statement that the interrogation lasted 2 hours 35 minutes.
Moreover, the Committee says the criminal case is looking into "obvious signs of abuse of power and interference" in the work of judges who considered applications for the arrest of former President Robert Kocharyan and the former commander of the Yerevan garrison Yuri Khachaturov in the March 1 case.
Pashinyan was questioned as a witness in order to clarify the circumstances of possible pressure on judges.
The PM was the first to break the new of his questioning.
“For the first time in the history of Armenia, the incumbent leader of the country has arrived at the Investigative Committee and is answering questions at the Investigator's Office,” Pashinyan said sharing a selfie on social media.