Ավստրալիային 100 տարի կպահանջվի անտառային հրդեհներից հետո վերականգնվելու համար: Ըստ հրշեջ ծառայության՝ հենց այդքան է պետք երկիրն այն վիճակին վերադարձնելու համար, որը կար դրանցից առաջ:
Ըստ ՆԱՍԱ-ի՝ հրդեհների ծխի շլեյֆն «առնվազն մեկ ամբողջական պտույտ կանի երկրագնդի շուրջ, ինչը կազդի ամբողջ աշխարհի մթնոլորտային պայմանների վրա»,- հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Բացի այդ, երկինքը Նոր Զելանդիայում «կտրուկ փոխել է գույնը»՝ լուրջ խնդիրներ կան «օդի որակի հետ կապված»:
Ամանորին ավստրալական հրդեհների ծխի հետքերը նկատվել են Հարավային Ամերիկայում, իսկ հունվարի 8-ին ծխի շլեյֆն արդեն «կիսով չափ շրջանցել էր երկրագունդը»:
Ակնկալվում է, որ ավելի հով եղանակային պայմաններն ու կանխատեսվող անձրևները կօգնեն պայքարել հրդեհների դեմ:
Ավստրալիայի արևելքում դեռ հրդեհի 100-ից ավելի ակտիվ օջախ կա: Նշվում է, որ հրդեհները ոչնչացրել են կոալաների պոպուլյացիաների մեկ երրորդը:
Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամն իրազեկել է այդ երկրի կառավարությանը, որ կենդանիների 13 տեսակի բնակվելու միջավայրը սպառնալիքի տակ է, կամ լրջորեն վնասված:
Հունվարի 14-ին հայտարարվել էր, որ Մելբուրնում օդի վիճակը զգալի վատթարացել է քամու ուղղության փոփոխության պատճառով:
Հրդեհներն Ավստրալիայի ամբողջ տարածքում սկսվել էին 2019-ի աշնանը, որոնց արդյունքում առնվազն 28 մարդ է մահացել: Կրակն առնվազն 10 մլն հա անտառ է ոչնչացրել Ավստրալիայում: Հրդեհները հիմնականում մոլեգնում էին Նոր Հարավային Ուելսի տարածքում և Վիկտորիայում:

Австралии потребуется 100 лет для восстановления после масштабных природных пожаров, которые продолжаются с осени 2019 года.
По данным пожарной службы, именно столько времени уйдет на то, чтобы вернуть Австралию в то состояние, в котором страна была до пожаров, пишет «Интерфакс» со ссылкой на The Sun.
Как сообщает НАСА, шлейф дыма от пожаров «совершит по меньшей один полный оборот вокруг земного шара, что повлияет на атмосферные условия во всем мире». Во время Нового года следы дыма от австралийских пожаров были замечены в Южной Америке, а к 8 января шлейф дыма «наполовину обогнул земной шар».
Ожидается, что более прохладные погодные условия и прогнозируемые дожди помогут бороться с пожарами.
На данный момент на востоке Австралии все еще активны более 100 очагов пожаров. Сообщается, что лесные пожары уничтожили треть популяции коал.
Всемирный фонд дикой природы уведомил правительство Австралии о том, что среда обитания 13 видов животных либо уничтожена, либо им нанесен серьезный ущерб. Они включают в себя три вида, находящихся под угрозой исчезновения: яркая ложная жаба, птица-медонос и западный наземный попугай.
Лесные пожары бушуют в Австралии с сентября 2019 года. В результате них уже погибли 28 человек, разрушены более двух тысяч домохозяйств.
Огонь уничтожил в общей сложности более 10 млн га леса в Австралии. Большинство пожаров бушует на территории Нового Южного Уэльса и Виктории.