Իրանի կողմից Իրաքում ամերիկյան ռազմակայանների հրթիռակոծման հետևանքով ԱՄՆ 11 զինծառայող է տուժել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությանը հղումով:
Ավելի վաղ այդ մասին, ԱՄՆ-ում ռազմական աղբյուրների վրա հղումով, հայտնել էր Defense One պարբերականը: Նշվում էր նաև, որ տուժածների մոտ կասկածում են ուղեղի ցնցում և նրանց տարհանել են Քուվեյթում և Գերմանիայում գտնվող հոսպիտալներ:
«Ակնկալվում է, որ այդ զինծառայողները կվերադառնան Իրաք, երբ պիտանի համարվեն զինծառայության համար»,- հայտարարել է ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության ներկայացուցիչ Բիլ Էրբանը:
Հունվարի լույս 8-ի գիշերն Իրանը հրթիռային պատասխան հարված էր հասցրել Իրաքյան Ալ-Ասադում ու Էրբիլում (Քրդստան) տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Դա Իրանի պատասխանն էր հունվարի 3-ին իրանցի գեներալ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի «Ղոդս» հատուկ ստորաբաժանման ղեկավար Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանությանն ամերիկացիների գնդակոծության հետևանքով:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, որոնք հրապարակել էին նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Պենտագոնը, ԱՄՆ զինծառայողների շրջանում տուժածներ չեն եղել:

The United States treated 11 of its troops for symptoms of concussion after an Iranian missile attack on an Iraqi base where U.S. forces were stationed, the US military said on Thursday, January 16, after initially saying no service members were hurt, The Guardian reports.
The attack was retaliation for a U.S. drone strike in Baghdad on 3 January that killed Qassem Suleimani, the commander of the elite Quds force of Iran’s Revolutionary Guard.
President Donald Trump and the U.S. military had said there were no casualties after the strike on the al-Asad air base in western Iraq and a facility in its northern Kurdish region.
“While no U.S. service members were killed in the Jan 8 Iranian attack on Al Asad air base, several were treated for concussion symptoms from the blast and are still being assessed,” Capt Bill Urban, a spokesman for U.S. central command, said in a statement.
As a measure of caution, some service members were taken to U.S. facilities in Germany or Kuwait for “follow-on screening”, he added.