ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը երկխոսության կարևոր հարթակ է ԵԱՀԿ մասնակից երկրների խորհրդարանականների համար։ Այդ մասին ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հայտարարել է Խորհրդի նիստում՝ ի պատասխան խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի ելույթի։
Արմեն Պապիկյանն ընդգծել է, որ hայկական կողմը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ ԽՎ հավասարակշռված և տարբերակված մոտեցումը տարածաշրջանում տարբեր հակամարտություններին, հայտնում է Panorama.am-ը՝ ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությանը հղումով:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մշտապես կողմ էր ԵԱՀԿ տարբեր կառույցների, այդ թվում՝ Խորհրդարանական վեհաժողովի միջև համակարգման և երկխոսության առավել ամրապնդմանը և գործակցության ընդլայնմանը,
Ելույթում նաև կարևոր շեշտադրումներ են արվել.
• Ծերեթելիի վերջերս կատարած այցը Հայաստան լավ հնարավորություն էր ՀՀ կառավարության հետ երկխոսության ամրապնդման, ինչպես նաև ԱԺ-ի և ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության հետ գործակցության ուղիների նախանշման համար։
• Այցը նաև առիթ էր ևս մեկ անգամ գոհունակություն և աջակցություն հայտնել Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շրջանակում ընդգծվել էր խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի կարևորությունը, անդրադարձ արվել կողմերի միջև վստահության ձևավորման վերջին շրջանի համեստ, բայց դրական օրինակներին։
• Հայկական կողմը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ ԽՎ հավասարակշռված և տարբերակված մոտեցումը տարածաշրջանում տարբեր հակամարտությունների և ճգնաժամերի առնչությամբ։ Այս առումով հիշատակվեց ԼՂ հակամարտության համատեքստում Լյուքսեմբուրգում ԽՎ տարեկան նստաշրջանի ժամանակ ընդունված հռչակագիրը, որում ԵԱՀԿ խորհրդարականները կոչ են անում քայլեր ձեռնարկել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների, ներառյալ՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման հիման վրա։
• Հայաստանը պատրաստ է էլ ավելի ամրապնդել իր գործակցությունը ԵԱՀԿ ԽՎ հետ և ներդրումն ունենալ տարածաշրջանում ժողովրդավարական գործընթացներին։
2019-ի նոյեմբերին Երևանում ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Ծերեթելիի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ այս կազմակերպությունը շատ կարևոր է Հայաստանի համար, քանի որ հենց ԵԱՀԿ-ի շրջանակում է գործում Մինսկի խմբի համանախագահությունը, որը միակն է, որ ԼՂ հիմնախնդրով զբաղվելու մանդատ ունի:

Permanent Representative of Armenia to the OSCE Armen Papikyan has said that Yerevan is ready to further strengthen its cooperation with the Organization.
Papikyan, who was addressing the meeting of the OSCE Permanent Council on Thursday, January 16, lauded the recent visit by the President of the OSCE Parliamentary Assembly, George Tsereteli, to Armenia.
"Among other issues, your visit provided a good opportunity for outlining the avenues of cooperation with the Armenian Parliament in general, and with the Delegation of Armenia to the OSCE PA in particular," said the envoy.
"It was also extremely useful in terms of strengthening the existing dialogue with the Government of Armenia. Details of democratic processes taking place in my country, national reform agenda, Armenia-OSCE wide range of cooperation, as well as issues pertaining to regional peace and stability, including those related to the peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group Co-Chairs format were discussed. It was also an appropriate occasion to once again express overall satisfaction with and support to the efforts of the Minsk Group Co-Chairs."
Papikyan said Armenia values the balanced and tailor-made approach of the Parliamentary Assembly with regards to different conflicts and crisis situations in the OSCE area.
"Armenia is ready to further strengthen its cooperation with the OSCE Parliamentary Assembly and contribute to the democratic processes in the OSCE area by way of presenting its national experience of democratic transition," the ambassador said.