Չինական Ուխան քաղաքում, որտեղ գրանցվել է կորոնավիրուսի նոր տեսակ, արդեն երկրորդ հիվանդն է մահացել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին առողջապահության քաղաքային կոմիտեին հղումով:
Քաղաքային իշխանությունները կորոնավիրուսի նոր տեսակից մահվան առաջին դեպքի մասին հայտնել էին հունվարի 11-ին:
«Քաղաքում վարակի 41 դեպք է գրանցվել՝ 12 հիվանդ արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից, 5 տոկոսը ծանր վիճակում է, 2-ը մահացել է, մյուս հիվանդների վիճակը գնահատվում է կայուն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Երկրորդ մահացածը 69-ամյա տղամարդ է: Նրա հիվանդությունը սկսել է ի հայտ գալ դեկտեմբերի 31-ին, հունվարի 4-ին վիճակը վատացել է, իսկ 15-ին՝ չնայած բժիշկների ջանքերին, նա մահացել է:
Հիվանդների հետ սերտ շփում ունեցած 736 հոգուց 644-ն արդեն դուրս է բերվել բժշկական հսկողությունից, ևս 119-ը բժիշկների մշտական հսկողության տակ են. հիվանդության ախտանիշներ նրանց մոտ դեռևս չեն հայտնաբերվել: Հիվանդության նոր դեպքեր չեն գրանցվել:
Դեկտեմբերի վերջին Չինաստանի իշխանությունները հայտնել էին Ուխան քաղաքում անհայտ ծագման թոքաբորբի դեպքերի մասին: Փորձագետները նախնական տեսակետ էին հայտնել, որ հիվանդության հարուցիչը կորոնավիրուսի նոր տեսակն է:

17 Январь 2020 - 07:36 AMT
В китайском городе Ухань, где зарегистрирован новый тип коронавируса, скончался уже второй заболевший, сообщает РИА Новости со ссылкой на городской комитет по вопросам здравоохранения.
Власти города сообщали о первом умершем от нового типа коронавируса 11 января.
«По состоянию на данный момент, в городе зарегистрирован 41 случай заражения новым типом коронавируса, из них 12 человек уже выписаны из больницы, 5% находятся в тяжелом состоянии, два человека умерли, состояние остальных оценивается как стабильное», – говорится в заявлении.
Вторым погибшим оказался 69-летний мужчина. Его болезнь начала проявляться 31 декабря, 4 января состояние ухудшилось, а 15-го, несмотря на усилия врачей, больной умер.
Ииз 763 человек, которые имели тесный контакт с больными, 644 уже выведены из-под медицинского наблюдения, еще 119 по-прежнему находятся под наблюдением медиков, аномальных симптомов у них пока не выявлено. Новых случаев заболеваний не зарегистрировано.
В конце декабря китайские власти сообщили о вспышке пневмонии неизвестного происхождения в городе Ухань. Эксперты предварительно установили, что возбудителем заболевания стал новый тип коронавируса.