Ուկրաինայի վարչապետ Ալեքսեյ Գոնչարուկը հրաժարական է տվել: Այդ մասին նա հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
Պաշտոնանկությունը կապված է համացանցում հայտնված ձայնագրության հետ, որն, իբր, արվել է Գոնչարուկի մոտ խորհրդակցության ժամանակ, որտեղ նա, ինչպես պնդում են, իրեն անգիտակ է համարել էկոնոմիկայի ասպարեզում և խոսել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու «պարզունակ» մոտեցման մասին, գրում է «Դոժդը»:
Հրաժարականի մասին գրառման մեջ Գոնչարուկն ասել է, որ ձայնագրությունները մոնտաժված են և «արհեստականորեն տպավորություն են ստեղծում», թե ինքն ու կառավարության անդամները չեն հարգում նախագահին:
«Ես ստանձնեցի պաշտոնը՝ կատարելու համար նախագահի ծրագիրը: Նա ինձ համար բաց և պարկեշտ լինելու օրինակ է: Սակայն, նախագահի հանդեպ մեր հարգանքի և վստահության վերաբերյալ ցանկացած կասկած փարատելու համար, ես հրաժարականի մասին դիմում եմ գրել»,- նշել է նա:
Ընդ որում, իշխող «Ժողովրդի ծառա» կուսակցությունում ձայնագրությունների հրապարակումից հետո հիմքեր չէին տեսնում Գոնչարուկի պաշտոնանկության համար:
Զելենսկու գրասենյակի Telegram-ալիքում տեղեկացրել են, որ հրաժարականի դիմումը ստացել են, բայց հարցի վերաբերյալ որոշում դեռ չկա:
Գոնչարուկը գլխավորում է Ուկրաինայի կառավարությունը 2019-ի օգոստոսի 29-ից: Մինչև այդ նա զբաղեցնում էր նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը:

Премьер-министр Украины Алексей Гончарук подал заявление об отставке. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
Отставка связана с публикацией в интернете аудиозаписи, якобы сделанной на совещании у Гончарука, на которой он, как утверждается, называет себя «профаном» в экономике, а также говорит о «примитивном» подходе президента Украины Владимира Зеленского, пишет «Дождь».
В сообщении об отставке Гончарук отметил, что эти записи смонтированы, но «искусственно создают представление», что он и члены правительства не уважают президента.
«Я пришел на должность выполнять программу президента. Он для меня – образец открытости и порядочности. Однако чтобы развеять любые сомнения нашего уважения и доверия к президенту, я написал заявление об отставке», – подчеркнул Гончарук.
При этом в правящей партии «Слуга народа» не видели оснований для отставки Гончарука после публикации записей.
В телеграм-канале офиса Зеленского сообщили, что получили заявление об отставке, решения по нему пока нет.
15 января в Сети была опубликована аудиозапись якобы с совещания премьер-министра Украины Алексея Гончарука с главой Минфина Оксаной Маркаровой и руководством Национального банка Украины (НБУ), где премьер якобы говорит, что у президента «примитивное понимание» экономики. Запись появилась на YouТube-канале «Как обмануть президента».