Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, որ մինչև հունվարի ավարտը կհանդիպի ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ: Նրա խոսքով՝ այդ հարցը քննարկվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի ղարաբաղյան հակամարտության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ հանդիպմանը, հայտնում է «Ազերթաջը»:
Ադրբեջանցի պաշտոնյան նաև նշել է, որ 2020-ին առաջին եռամսյակում նախատեսվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցը տարածաշրջան:
Իր հերթին, Հայաստանի ԱԳ նախարարությունում չեն մեկնաբանել առաջիկա հանդիպման վերաբերյալ Մամեդյարովի հայտարարությունը, հայտնում է Aysor.am-ը:
«ՀՀ ԱԳՆ-ն յուրաքանչյուր հանդիպման մասին տեղեկացնում է ընդունված կարգով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով բոլոր մանրամասների համաձայնեցումից հետո: Մենք շարունակում ենք կիրառել հանդիպումների հանրայնացման այդ պրակտիկան», – նշել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների վերջին հանդիպումը դեկտեմբերի 4-ին էր՝ Բրատիսլավայում։ Մնացականյանն ու Մամեդյարովը պայմանավորվել էին հերթական հանդիպումն անցկացնել 2020-ի սկզբին:
Հունվարի 16-ին ԱԳ նախարարն ասել էր, որ ՀՀ ու Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման մասին դեռ վաղ է խոսել: Նախարարների մակարդակով եղել են բավարար թվով հանդիպումներ, գործընթացը շարունակվում է:

Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov will meet by the end of January, Mammadyarov told reporters on Friday, January 17, according to Azertac.
Mammadyarov said he has discussed the issue with Ambassador Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
The Armenian side, however, neither confirmed nor denied the meeting. The Foreign Ministry said they notify about each meeting only after all the details are agreed upon with the OSCE Minsk Group, Aysor.am reports.
Mammadyarov also revealed that co-chairs of the Minsk Group will be visiting the region in the first quarter of the year.
“The exact date of the visit will be determined later,” the Azerbaijani Foreign Minister said, adding that the Karabakh conflict settlement is high on the agenda.
The Ministers' last meeting took place in Bratislava on December 4 when Mnatsakanyan and Mammadyarov agreed to meet in the beginning of 2020.
Mnatsakanyan said on Thursday that it is still premature to talk about a possible meeting of leaders of Armenia and Azerbaijan.