Սպիտակ տունը մտադիր է խստացնել մուտքի արտոնագրերի տրամադրումն այն օտարերկրացիներին, որոնք մեկնում են ԱՄՆ՝ ծննդաբերելու, ինչն ինքնաբերաբար ապահովում է երեխայի ամերիկյան քաղաքացիությունը:
Քաղաքացիության տրամադրումը ծնունդի իրավունքով երաշխավորվում է ԱՄՆ սահմանադրության 14-րո փոփոխմամբ, որը Թրամփն անվանել է «բացահայտ ծիծաղելի», գրում է ՌԻԱ Նովոստին՝ նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչներին հղումով:
«Փոփոխությունները թույլ կտան լուծել «ծննդաբերական զբոսաշրջության» հետ կապված հարցերն ազգային անվտանգության և իրավունքի կիրառման ոլորտներում՝ թույլ տալով, օրինակ, վերջ դնել քրեածին գործողություններին այդ ոլորտում»,- ասել է պարբերականին Սպիտակ տան աղբյուրը:
Ըստ նրա՝ կփոխվեն B տիպի մուտքի արտոնագրերի տրամադրման կանոնները, որոնք տրվում են կարճաժամկետ մուտքի համար՝ զբոսաշրջային կամ գործարար նպատակներով:
Պետդեպի աշխատակիցները կկարողանան մերժել, եթե համարեն, որ հայտատուն մտադիր է մուտք գործել երկիր երեխայի համար քաղաքացիություն ստանալու նպատակով: Թրամփի վարչակազմում ենթադրում են, որ մասնագետները բավարար որակավորում ունեն՝ ի հայտ բերելու նմանատիպ մտադրությունները:
Ըստ Ներգաղթի հետազոտման կենտրոնի՝ ամեն տարի ԱՄՆ տարածքում օտարերկրացիների մոտ 33,000 երեխա է ծնվում:

20 Январь 2020 - 09:09 AMT
Белый дом планирует ужесточить правила выдачи виз для иностранок, приезжающих в США рожать детей, чтобы те автоматически получали американское гражданство, сообщает РИА Новости со ссылкой на представителей президентской администрации.
Предоставление гражданства по праву рождения гарантируется 14-й поправкой конституции США, которое президент Дональд Трамп называл «откровенно смешным».
«Перемены помогут разобраться с вопросами национальной безопасности и правоприменительными рисками, связанными с «родильным туризмом». Например, c криминальной деятельностью в этой индустрии», — рассказал изданию источник в Белом доме.
По его словам, изменятся правила выдачи виз типа В, которые даются соискателям для въезда на короткий срок с туристическими и деловыми целями.
Сотрудники Госдепа смогут отказывать в выдаче документа, если посчитают, что заявитель планирует въехать в страну, чтобы добиться гражданства для ребенка. В администрации Трампа предполагают, что специалисты по выдаче виз обладают достаточной квалификацией, чтобы распознать такие намерения.
По оценкам близкого к аппарату Трампа Центра исследования иммиграции, ежегодно на территории США рождается примерно 33 тысячи детей иностранцев.