Միջազգային Fitch Ratings վարկանիշային գործակալությունը Ադրբեջանի ՀՆԱ աճը 2020-2021թթ. համար կանխատեսում է 2.2%-ի սահմանում:
Ադրբեջանի կառավարությունը 2020-ի համար կանխատեսում է 3% ՀՆԱ աճ, 2021-ի՝ 3.7%, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Մենք կանխատեսում ենք, որ աճը 2020-2021թթ. կկայունանա 2.2%-ի սահմանում»,- ասվում է Fitch կանխատեսման մեջ:
Ըստ գործակալության՝ ՀՆԱ աճի նման տեմպերը 2020-2021թթ. պայմանավորված են լինելու Ադրբեջանում գազի արդյունահանման աճով, ինչպես նաև սոցիալական պաշտպանության միջոցներով, որոնք այդ երկրի Կառավարությունն իրականացնում է 2019-ի սկզբից:
Fitch-ը նշում է, որ միջին տարեկան գնաճն Ադրբեջանում 2019-ին եղել է 2.6%:
«2020-ին գնաճը կհասնի 3.3%-ի՝ բնակչության սոցիալական պաշտպանության միջոցներով պայմանավորված»,- ասվում է զեկույցում:
Ադրբեջանի կառավարությունը 2020-ի համար կանխատեսում է 4.6% գնաճ: Ավելի վաղ Համաշխարհային բանկը զեկույց էր հրապարակել 2020-ի գլոբալ տնտեսական միտումների մասին, որոնց համաձայն ՀՆԱ աճը ՀՀ-ում 2020-ին կկազմի 5.1%: Դա ամենաբարձր ցուցանիշն է տարածաշրջանում: 2021-ին և 2022-ին ՀԲ-ն կանխատեսում է ՀՆԱ 5.2% աճ Հայաստանի համար:

20 Январь 2020 - 13:14 AMT
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings среднегодовой рост ВВП Азербайджана на 2020-2021 гг прогнозирует на уровне 2.2%.
Правительство Азербайджана на 2020 год прогнозирует рост ВВП на уровне 3%, на 2021 год – 3.7%.
«Мы прогнозируем, что рост стабилизируется на уровне 2.2% в 2020-21 гг», – отмечается в сообщении Fitch, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
По оценкам агентства, такие темпы роста ВВП в 2020-2021 гг будут обусловлены увеличением добычи газа в Азербайджане, а также мерами по социальной защите, реализуемых правительством Азербайджана с первого квартала 2019 года.
Fitch указывает, что среднегодовая инфляция в Азербайджане в 2019 году составила 2.6%.
«Инфляция в 2020 году ускорится до 3.3% на фоне усиления давления в связи с мерами по социальной защите населения», – подчеркивает агентство.
Правительство Азербайджана на 2020 год прогнозирует среднегодовую инфляцию на уровне 4.6%.
Ранее Всемирный банк опубликовал доклад о глобальных экономических трендах в 2020 году, согласно которому рост ВВП Армении в 2020 году составит 5.1%. Это самый высокий показатель в регионе. В 2021 и 2022 году ВБ прогнозирует для Армении рост ВВП на 5.2%.