Արքայազն Հարրին մեկնաբանել է թագավորական տիտղոսից հրաժարվելու որոշումը՝ նշելով, որ ինքն ու կինը՝ Մեգան Մարքլը, «այլընտրանք չունեին»:
Նա նշել է, որ դա դժվար որոշում էր:
«Խորապես վշտացած եմ, որ ամեն ինչ դրան հանգեց: Երկար ամիսներ բանակցություններ եղան՝ փորձությունների տարիներից հետո: Գիտեմ, որ միշտ չէ, որ իրավացի եմ եղել, բայց այլ ընտրություն չունեի՝ հաշվի առնելով, թե ինչպես է ամեն ինչ զարգանում»,- ասել է Սասսեքսի դուքսը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նա նշել է, որ կցանկանար շարունակել ծառայել թագուհուն, Ազգերի գործակցությանը և իր ռազմական ասոցիացիաներին՝ բյուջետային միջոցներ չստանալով:
«Ցավոք, պարզվեց, որ դա հնարավոր չէ»,- ասել է նա:
Թագավորական տիտղոսներից հրաժարվելու մասին արքայազն Հարրին և Մեգան Մարքլը հայտարարել են հունվարի 8-ին: Նրանք հայտնեցին, որ ցանկանում են ֆինանսապես անկախ լինել թագավորական ընտանիքի բյուջեից, սահմանափակել շփումները ԶԼՄ-ների հետ, բարեգործական հիմնադրամ ստեղծել և շարունակել սատարել թագուհուն: Լուրը մոտալուտ «Մեգզիթի» մասին, ինչպես դա անվանեցին բրիտանական մամուլում, մեծ արձագաք ստացավ երկրում: Թագավորական ընտանիքի անդամները հայտարարեցին, որ վշտացած են արքայազն Հարրիի և նրա կնոջ որոշմամբ:
Ապա պարզվեց, որ Սասսեքսի դուսքերն այլևս չեն համարվի «թագավորական ընտանիքի բարձրաստիճան անդամներ» և չեն կրի թագավորական տիտղոսը: Նրանք նաև պարտավոր են գանձարան վերադարձնել 2,4 մլն ֆունտ ստեռլինգ՝ գումարը ծախսվել է Վինձորի պալատի մոտակայքում գտնվող նրանց քոթեջի վերանորոգման վրա:

20 Январь 2020 - 14:36 AMT
Принц Гарри рассказал, что он и его супруга Меган Маркл чувствовали, что у них нет «другого выбора» кроме как оставить королевскую семью. Об этом герцог Сассекский заявил в своей речи на мероприятии своей благотворительной организации Sentebale в Лондоне.
Гарри подчеркнул, что это решение далось ему тяжело.
«Я испытываю глубокую печаль из-за того, что все пришло к этому. Было много месяцев переговоров после многих лет испытаний. Я знаю, что не всегда был прав, но у меня не было другого выбора, учитывая, как все развивается», – заявил герцог Сассекский, пишет Deutsche Welle.
Он отметил, что хотел бы продолжить служить королеве, Содружеству наций и своим военным ассоциациям, не получая при этом бюджетных средств.
«К сожалению, это оказалось невозможно», – заявил принц Гарри.
О намерении отказаться от своих королевских титулов принц Гарри и Меган Маркл заявили 8 января. Супруги сообщили, что хотят быть финансово независимыми от бюджета королевской семьи, ограничить контакты со СМИ, создать благотворительный фонд и продолжать поддерживать королеву. Члены королевской семьи заявили, что расстроены решением принца Гарри и его супруги.
18 января пресс-служба Букингемского дворца сообщила, что Принц Гарри и Меган Маркл перестанут быть «высокопоставленными» членами королевской семьи и носить титул «королевских высочеств». Они также будут обязаны вернуть в казну 2.4 млн фунтов стерлингов, потраченных на капитальный ремонт их коттеджа вблизи Виндзорского замка в графстве Беркшир.