«Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիների» ինքնաթիռն Իրանում խոցվել է «օդ-ցամաք» դասի 2 հրթիռով՝ Թեհրանից թռիչք կատարելիս: Այդ մասին ասվում է ավիավթարի հետաքննության վերաբերյալ երկրորդ նախնական զեկույցում:
Հրթիռները Boeing 737-800-ի ուղղությամբ գործարկվել են «Տոր-Մ1» զենիթա-հրթիռային համակարգից՝ հյուսիսային ուղղությունից, գրում է Lenta.ru-ն՝ Bloomberg-ին հղումով:
Ըստ հետաքննության մասին զեկույցի՝ ինքնաթիռը դուրս է եկել Թեհրանի օդանավակայանից 1 ժամ ուշացմամբ տեղական ժամանակով 06:12-ին: 3 րոպե անց այն անհետացել է երկրորդական դիտարկման, ևս 3 րոպե անց՝ առաջնային դիտարկման ռադարներից:
Գործակալությունը նշում է, որ թռիչքային տվյալներն արձանագրող սարքի և օդաչուների խցիկում ձայնագրող սարքերն ամենաառաջատարներից են աշխարհում, իսկ Իրանն ունի նաև դրանք վերծանելու միջոցներ: Ավիացիոն պատահարների հետաքննության ամերիկյան և ֆրանսիական գործակալությունները հրաժարվել են Թեհրանին վերծանելու համար անհրաժեշտ սարքավորումներ տրամադրել:
Վերլուծաբանները պարզաբանել են, որ Իրանը չի իմացել ինքնաթիռի ուշացման մասին: ԶՀՀ օպերատորը միացած չի եղել կառավարման և հետախուզման C4I ավտոմատ համակարգին և տվյալներ չի ունեցել Թեհրանի օդանավակայանից թռիչքների վերաբերյալ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իրանը խոցված ինքնաթիռի սև արկղն ուղարկելու է Ֆրանսիա՝ վերծանման: Հաջորդ օրը Կիևը Թեհրանից պահանջել էր սև արկղերը, Իրանն իր հերթին համաձայնություն էր տվել դրանք ուղարկելու: Ուկրաինան փորձում է վերծանել տվյալները Ֆրանսիայի, Կանադայի և ԱՄՆ փորձագետների օգնությամբ:
Հունվարի 8-ին Թեհրանի Իմամ Հոմեյնիի անվան միջազգային օդանավակայանի մոտ թռիչքից անմիջապես հետո ուկրաինական Boeing 737-ը կործանվել էր: Ինքնաթիռում 176 մարդ էր եղել, բոլորը զոհվել էին։ Հունվարի 11-ին Իրանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ ինքնաթիռը պատահաբար խոցվել է «մարդկային սխալի» հետևանքով:

A Ukrainian passenger plane that crashed after taking off from the Iranian capital on January 8 was downed by two short-range surface-to-air missiles, Iran’s Civil Aviation Organization said in a second preliminary investigation report, according to Bloomberg.
The Tor-M1 missiles were launched at the Kyiv-bound Boeing 737-800 jetliner from the north, according to the report.
It also said that the plane took off from Tehran at 6:12 a.m. local time and lost all contact with air traffic control at 8,100 feet
The aircraft disappeared from secondary surveillance radar screens at 6:15 a.m. and from primary surveillance radars at 6:18 a.m.
It moved past a residential area and its first physical contact with the ground was at a public park. The plane was torn apart as it moved through a football pitch, nearby farmland and gardens.
The retrieved flight data recorder and the cockpit voice recorder are “some of the most advanced equipment of their kind in the world” and Iran lacks the facilities to decode them.
French and U.S. accident investigation agencies have refused to send necessary equipment to Iran for decoding the black boxes, the report added.
All 176 people on board the flight were killed after it was brought down over the Iranian capital Tehran, hours after Iran had fired missiles at Iraqi bases housing US troops in retaliation for the killing of Iranian General Qassem Soleimani.