Ֆրանսահայ բնապահպան և քաղաքական գործիչ Ժաննա Բարսեղյանը մասնակցում է Ստրասբուրգի քաղաքապետի ընտրություններին:
2019-ի հոկտեմբերի 5-ին քաղաքացիական ժողովը Բարսեղյանին «Ստրասբուրգի բնապահպան և քաղաքացի» էր ընտրել՝ դաշինքի ցուցակի 1-ին համարի ներքո 2020-ի մարտին կայանալիք քաղաքային իշխանությունների ընտրություններին մասնակցելու համար:
Բարսեղյանը ծվել է Փարիզում, սակայն 2002-ին տեղափոխվել է Ստրասբուրգ, որտեղ էլ բնակվում է մինչև օրս, գրում է Rusarminfo-ն:
Ստրասբուրգում նա ուսումնասիրել է ֆրանսիական և գերմանական իրավունքը՝ դառնալով իրավաբան բնապահպանության ոլորտում: Որպես բնապահպան ակտիվիստ Բարսեղյանը մասնակցել է շրջակա միջավայրի պաշտպանության բազում նախագծերի, որոնցից մեկը «Կենդանի Հռենոսն» էր, որի նպատակն էր այդ էկոհամակարգի կենդանացումը:
Ժաննա Բարսեղյանը գործակցում է նաև Հայաստանի հետ՝ նախագծեր իրականացնելով էկոզբոսաշրջության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության և թափոնների ուտիլիզացման ոլորտներում:
Ստրասբուրգը գլխավորելու՝ Բարսեղյանի շանսերը բավականին բարձր են գնահատվում:
Եվրոպայի քաղաքական կյանքում Ստրասբուրգը ռազմավարական նշանակություն ունի: Այստեղ են գտնվում Եվրախորհրդարանը, Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանը, որտեղ անցնում են ԵԽԽՎ նիստերը, այստեղ է նաև գործում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը: Հաճախ Ստրասբուրգը, Բրյուսելի հետ մեկտեղ, անվանում են Եվրոպայի ոչ պաշտոնական մայրաքաղաք:

French environmentalist and politician of Armenian descent Jeanne Barseghian is running for mayor of Strasbourg.
Barseghian was elected as candidate from the Strasbourg Environmentalist and Citizen in October 2019.
Barseghիan was born in Paris, but moved to Strasbourg in 2002, where she still lives, Rusarminfo reports.
She studied Franco-German law, becoming an environmental lawyer afterwards. As an eco-activist, Barseghian has been part of a number of environmental projects, one of them being the Living Rhine project, which aims to revitalize the Rhine ecosystem.
Barseghian also cooperates with Armenia, implementing projects in the field of ecotourism, environmental protection and waste management.
The chances of the French-Armenian candidate to become the mayor of Strasbourg are rated as one of the highest.