Հայազգի Վարդի Օհանյանը պաշտոն է ստացել Լիբանանի նոր կառավարությունում՝ երիտասարդության և սպորտի նախարար:
Մինչև նշանակումն Օհանյանը սոցիալական աշխատող էր, նա նաև «Զվարթնոց» հատուկ կրթական կենտրոնի հիմնադիրն է: Նրա թեկնածությունն առաջադրել էր ՀՅԴ-ն:
Հունվարի 21-ին՝ 33 օրվա բանակցություններից հետո, Լիբանանում վերջնականապես ձևավորվել է նոր կառավարությունը՝ նախկին նախարար Հասան Դիաբի գլխավորությամբ: Կառավարությունում 20 անդամ կա, նախարարներից 6-ը կանայք են, գրում է Naharnet-ը:
Լիբանանի նախկին վարչապետ Սաադ Հարարիի կառավարությունում 2 հայազգի նախարար կար՝ զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը (ՀՅԴ) և սոցհարցերի նախարար Ռիչարդ Կույումջյանը:
Լիբանանում 2019-ի աշնանը բողոքի ցույցեր էին երկրի կառավարության դեմ: Ցուցարարները մեղադրում էին քաղգործիչներին իշխանության չարաշահման և սեփական հարստացման համար պետռեսուրսներն օգտագործելու մեջ: Դրանց արդյունքում վարչապետ Սաադ Հարիրին հրաժարական էր տվել:

22 Январь 2020 - 08:19 AMT
Оганян является социальным работником и основателем специального учебного центра «Звартноц»․ Ее кандидатура была выдвинута Армянской революционной федерацией Ливана.
21 января, после 33 дней переговоров, Ливан окончательно сформировал новое правительство из 20 министров во главе с бывшим министром Хасаном Диабом. В состав нового правительства вошли 6 женщин, пишет Naharnet.
В кабинете бывшего премьер-министра Ливана Саада Харири было двое министров армянского происхождения: министр туризма Аветис Китанян – высокопоставленный член АРФ, и Ричард Куюмджян – министр социальных вопросов.
В Ливане осенью 2019 года начались акции протеста, направленные против политических институтов страны. Жители Ливана обвиняли политиков в злоупотреблении властью и в использовании государственных ресурсов для собственного обогащения. Премьер-министр Ливана Саад Харири заявил о решении уйти в отставку. Новым премьер-министром назначен Хасан Диаб.