2019-ին Հայաստանի 24,000 քաղաքացի Ռուսաստանի անձնագիր է ստացել, տեղեկացնում են ՌԴ ՆԳՆ-ից:
Ընդհանուր առմամբ, 2019-ին Ռուսաստանի քաղաքացիություն է ստացել մոտ 498,000 մարդ՝ աճը կազմել է 80%: Նրանց ճնշող մեծամասնությունը ուկրաինացիներ են: Թեև Ուկրաինան չունի ՌԴ հետ երկքաղաքացիության մասին օրենք՝ ՌԴ-ն ուկրաինացիներին ռուսական անձնագրեր է տրամադրում՝ չպահանջելով հրաժարվել ուկրաինականից:
2019-ին ՌԴ քաղաքացիություն ստացածների քանակով ուկրաինացիներին հաջորդում են ղազախստանցիները՝ 50.5 հազար մարդ, Տաջիկստանի քաղաքացիները՝ 45,000, երրորդ տեղում ՀՀ քաղաքացիներն են:
Աճը պայմանավորված է միգրացիոն օրենսդրության փոփոխություններով, որոնք պարզեցնում են ՌԴ քաղաքացիության տրամադրումը: 2014-ից ՌԴ-ում ռուսալեզու հայրենակիցների համար քաղաքացիություն ստանալու պարզեցված կարգ է սահմանվել:
Հրաժարվելով այլ երկրի քաղաքացիությունից՝ Ռուսաստանում բնակվող օտարերկրացիները կարող են ՌԴ քաղաքացիություն ստանալ պարզեցված կարգով՝ առանց պահպանելու երկրում 5 տարի մշտական բնակության պահանջը բնակվելու իրավունքի և անհրաժեշտ մակարդակով ռուսաց լեզվին տիրապետելու հիման վրա:

As many as 24,000 Armenian citizens received Russian passports in 2019, the Russian Interior Ministry reveals.
In 2018, 27,100 Armenian citizens were granted Russian citizenship, and 25,144 in 2017.
A simplified procedure for citizenship of Russian-speaking people were introduced in Russia in 2014.
In all, about 498,000 people, including 2,500 Georgian and 13,500 Azerbaijani citizens, received Russian citizenship—up 80%—throughout the previous year.
The vast majority of them were Ukrainians. Although Ukraine does not have a dual citizenship law with Russia, Moscow still issues Russian passports to Ukrainians without requiring them to renounce Ukrainian citizenship.
Ukrainians were followed by Kazakh citizens (50,500 citizens), Tajik citizens (45,000), and Armenians.