Հայ ժողովրդի որևէ հատվածի անվտանգության պատասխանատվությունը որևէ պարագայում չի կարող վստահվել Ադրբեջանին, հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով Բաքվում հայերի ջարդի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայկական կողմի միջոցառումներին ադրբեջանցիների նյարդային արձագանքին:
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակեցին ուղղակի կամ անուղղակի արդարացնել Բաքվում 30 տարի առաջ իրականացված հակահայկական ջարդերի կազմակերպիչների և այդ ջարդերն իրականացնողների գործողությունները: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հերոսացրեց անօգնական մարդկանց հանդեպ հաշվեհարդար տեսած ջարդարարներին` որպես «շահիդներ», իսկ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեղադրեց հայերին Սումգայիթյան եղեռնագործության մեջ:
«Ադրբեջանական կողմը բոլոր ոճրագործներին բնորոշ գործելակերպ է բանեցնում՝ զոհերին մեղադրելով ոճրագործության մեջ և ժխտելով խաղաղ պայմաններում անզեն մարդկանց հրապարակային և համակարգված ոչնչացման իր պատասխանատվությունը: Սա ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ որևէ պարագայում հայ ժողովրդի որևէ հատվածի անվտանգության պատասխանատվությունը չի կարող վստահվել ադրբեջանական իշխանությանը: Ակնհայտ է, որ Արցախը որևէ պարագայում չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում և Արցախի ժողովուրդը չի կարող մնալ առանց պաշտպանության համար անհրաժեշտ անվտանգության գծերի»,- նշել է նա:
Բաքվի հակահայկական ջարդերի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ Երևանում անցկացվեցել են հիշատակի մի շարք կարևոր միջոցառումներ, իսկ միջազգային մամուլում եղան և մինչ օրս շարունակվում են բազմաթիվ հրապարկումներ, որոնք անդրադառնում են Բաքվի հայկական համայնքի բարբարոսական ոչնչացմանը:

Azerbaijan can’t be trusted with the responsibility of ensuring security to any part of the Armenian people, Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said in response to a question on the 30th anniversary of the anti-Armenian pogroms in Baku.
“A number of important commemorative events were held on the 30th anniversary of the Anti-Armenian pogroms in Baku, numerous articles about the barbaric annihilation of the Armenian community in Baku were and continue to be published in the international media on the occasion of the 30th anniversary of the anti-Armenian pogroms in Baku,” Naghdalyan said.
“Unfortunately, this year as well the authorities of Azerbaijan, explicitly or implicitly continued the policy of justifying the actions of the masterminders of the anti-Armenian massacres in Baku 30 years ago and the perpetrators of those massacres. Moreover, the perpetrators of the massacres against defenseless people were glorified as “shahids” by Hikmet Hajiyev, the Assistant to the President, while the Foreign Ministry of Azerbaijan accused Armenians themselves of perpetrating the anti-Armenian massacres in Sumgait.”
Naghdalyan said the Azerbaijani side employs tactics common among perpetrators—blaming victims for their crimes and denying any responsibility for public and systematic extermination of unarmed people in peacetime.
“This vividly illustrates once again that under no circumstances Azerbaijani authorities can be trusted with the responsibility of providing security to any part of the Armenian people. Apparently, under no circumstances Artsakh can become a part of Azerbaijan, and the people of Artsakh cannot be left without secure lines of defense,” the spokeswoman said.