Չինաստանում 2019-nCoV կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել է 41-ի, որից 39-ը՝ Հուբեյ նահանգում ։ Բոլոր 39-ն Ուխան քաղաքի բնակիչներ են, որտեղ և առաջին անգամ հայտնաբերվել է վիրուսը, գրում է Lenta.ru-ն` Global Times-ին հղումով։
Եվս 2 մարդ մահացել է վերոհիշյալ նահանգից դուրս։
Վարակի դեպքեր են հայտնաբերվել Ֆրանսիայում և Ավստրալիայում։
Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Անյես Բուզեն ասել է, որ 48-ամյա հիվանդը Բորդոյից վերադարձել է Չինաստանից և դիմել բժշկի հունվարի 23-ին։ Նրան հոսպիտալացրել են առանձին հիվանդասենյակ։ Ֆրանսիա վերադառնալուց հետո նա շփվել է 10 անձի հետ։ Երկրորդ հիվանդը նույնպես առանձնացված է՝ Փարիզի հիվանդանոցներից մեկում։
Բացի այդ, վարակի առաջին դեպքը գրանցվել է Ավստրալիայում։ Հիվանդը Չինաստանի քաղաքացի է, որն այդ երկիր է ժամանել հունվարին։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Շանհայում բուժել են առաջին հիվանդին, որի ինքնազգացողությունն աստիճանաբար է լավացել՝ 6 օր նա ջերմություն չի ունեցել, իսկ նոր ստուգումը կորոնավիրուսի առկայության բացասական պատասխան է տվել։
Ըստ վերջին տվյալների աշխարհում 2019-nCoV կորոնավիրուսով վարակի ավելի քան 1200 դեպք կա, հիմնականում Չինաստանում։ Վիրուսը փոխանցվում է մարդուց մարդուն։ Հիմնական ախտանիշերն են՝ բարձր ջերմությունը, հոգնածությունը, հազը։

25 Январь 2020 - 08:42 AMT
Все погибшие — жители города Ухань, где вирус был обнаружен впервые, пишет Lenta.ru со ссылкой на издание Global Times.
Еще 2 человека умерли за пределами провинции, поэтому общее число жертв на данный момент достигло 41 человека.
Первые случаи заражения новым коронавирусом зафиксированы во Франции и Австралии.
Так, два случая заболевания новым типом коронавируса зафиксированы во французских городах Париж и Бордо, заявила министр здравоохранения Франции Аньес Бузен.
Бузен рассказала, что 48-летний пациент из Бордо вернулся из Китая и обратился к врачам с симптомами 23 января. Мужчину госпитализировали в индивидуальный бокс. По словам министра, после возвращения во Францию он контактировал с десятком человек. Второй заболевший также находится в индивидуальной палате парижской больницы Bichat.
В Австралии зафиксирован первый случай заражения. Пациентом является гражданин Китая, который прибыл в Австралию в январе. Его госпитализировали в стабильном состоянии в пригороде Мельбурна, штат Виктория.
Ранее в Шанхае вылечили первого человека, больного коронавирусом. Самочувствие пациентки улучшалось постепенно: шесть дней температура у нее держалась в пределах нормы, а новые тесты на коронавирус показали отрицательный результат.
По последним данным, в мире насчитывается более 1200 случаев заражения вирусом 2019-nCoV. Большинство пострадавших от нового вируса находятся в Китае. Несколько случаев выявлено в Японии, Южной Корее, Таиланде, США. Вирус передается от человека к человеку, основными симптомами называют повышенную температуру, утомление и кашель с мокротой.