Եթե մինչև 2018-ի հեղափոխությունը դեպի Եվրոպա սպասարկվում էր 6-7 ուղղություն, ապա օրենսդրական փոփոխություններից հետո արդեն իսկ հայտարարվել կամ հայտ է ներկայացվել 10 ուղղությունով նոր ավիաընկերությունների կողմից թռիչքներ իրականացնելու համար: Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ արդեն իսկ հայտարարվել կամ հայտ է ներկայացվել հետևյալ ուղղություններով. Փարիզ, Օրլի օդանավակայան (Transavia), Վիեննա և Վիլնյուս (Wizz Air), Բեռլին, Մեմինգեն (Գյումրիից), Հռոմ, Միլան, Աթենք (Գյումրիից), Սալոնիկ (Ryanair) և Ռիգա՝ (airBaltic)
Փաշինյանի խոսքով՝ ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիներ շաբաթ-կիրակիները Հռոմում ու Միլանում անցկացնելու պրակտիկա են որդեգրել, քանի որ €50-ով երկկողմանի թռիչքի տոմս է ձեռք բերվում:
«25 տարի ՀՀ-ում խոսվում էր, որ ավիատոմսերի շուկայում խնդիր ունենք, իսկ Կառավարությունը հավաստիացնում էր, որ ամեն ինչ նորմալ է, այնպես է, ինչպես կա: Հիմա մենք տեսանք ՝ ինչպիսին է իրականությունը»,- ասել է Փաշինյանը:
2019-ին ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի առաջարկությամբ որոշվել էր օդի տուրքից ազատել դեպի ՀՀ չվերթներ իրականացնող նոր ավիաընկերություններին: Դեպի Հայաստան չվերթներ բացելու մասին էին հայտարարել Ryanair և Wizz Air բյուջետային ավիաընկերությունները

Если до «бархатной» революции 2018 года из Армении в Европу обслуживались всего 6-7 направлений, то после законодательных изменений уже было объявлено или подано заявок по 10 направлениям от новых авиакомпаний. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что следующие направления уже действуют или на них были поданы заявки: Париж, аэропорт Орли (Transavia), Вена и Вильнюс (Wizz Air), Берлин, Мемминген (из Гюмри), Рим, Милан, Афины (из Гюмри), Салоники (Ryanair) и Рига (airBaltic).
По словам Пашиняна, многие граждане Армении переняли практику проведения выходных в Риме и Милане, поскольку билет в оба конца можно приобрести за 50 евро.
В 2019 году по рекомендации Комитета гражданской авиации РА было принято решение освободить вышедшие на армянский рынок новые авиакомпании от налога на «воздух». После этого бюджетные авиакомпании Ryanair и Wizz Air объявили о начале полетов в Армению.