Ադրբեջանը, որտեղ կայացել է ԵՄ Արևելյան գործընկերության պաշտոնական միջոցառումը, մերժել է Ուկրաինայի ներկայացուցչի մասնկցությունը վերջինիս հայկական ծագման պատճառով։ Ուկրաինան, ի պատասխան, հորդորել է ԵՄ-ին արձագանքել Ադրբեջանի ոչ բարեկամական քայլին, գրում է Pravda.com.ua-ը։
Խոսքը «Հակամարտությունների վերլուծություն» սեմինարի մասին է, որն անցել է Բաքվում հունվարի 13-16-ը։ Սեմինարը կազմակերպել էր Եվրամիությունը Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների համար։
Այդ մասին «Եվրոպական պրավդային» հայտնել է իրազեկ աղբյուրը, իսկ խմբագրությունը տեսել է Ուկրաինայի ՆԳՆ կողմից ԵՄ ներկայացուցչություն ուղարկված փաստաթղթի պատճեն։ Սեմինարի կազմակերպչական աշխատանքներով զբաղվել է Անվտանգության և պաշտպանության եվրոպական քոլեջը։
Քոլեջի պաշտոնական հրավերով, որը ստացվել էր Ուկրաինայի ԱԳՆ միջոցով, ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր միջոցառման մասնակցի թեկնածությունը, որը ներառվել էր Ուկրաինայի պատվիրակության կազմում։ Ուկրաինայի ներկայացրած թեկնածությունները հաստատվել էին վերոնշյալ կազմակերպության կողմից, անցել են անհրաժեշտ առցանց ուսուցում և ստացել էլեկտրոնային տոմսեր։ Մեկնելու նախօրեին տեղեկություն է ստացվել, որ Ուկրաինայի ՆԳՆ ներկայացուցչի մասնակցությունը միջոցառմանն անհնար է, քանի որ Ադրբեջանը մերժել է մուտքի թույլտվությունը Ուկրաինայի ներկայացուցչին հայկական ծագման պատճառով»,- ասվում է փաստաթղթում։
Նամակում այդ աշխատակցի անունը չի հիշատակվում, սակայն, ըստ պարբերականի, խոսքը միջազգային գործակցության և եվրոպական ինտեգրման դեպարտամենտի տնօրեն Մերի Հակոբյանի մասին է։
Տարիներ շարունակ Ադրբեջան ժամանող տարբեր երկրների հայազգի քաղաքացիները խտրականության են ենթարկվում էթնիկ պատկանելիության պատճառով։ 2019-ի հունվարին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով Բաքվի օդանավակայանից ազգությամբ հայ ՌԴ քաղաքացիներին արտաքսելու դեպքերին, ասել է, որ դա «մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է»:

25 Январь 2020 - 11:51 AMT
Азербайджан, выбранный местом проведения официального мероприятия под эгидой Восточного партнерства ЕС, отказал в участии представительнице Украины из-за ее армянского происхождения. Об этом рассказал источник, информированный о ходе конфликта, пишет «Европейская правда».
Речь идет о семинаре «Анализ конфликтов», который проходил 13-16 января в Баку. Семинар был организован Евросоюзом для стран Восточного партнерства.
Работу по организации встречи проводил «Европейский колледж безопасности и обороны» (ЕКБО), который является структурной единицей Европейской службы внешних действий.
«По официальному приглашению ЕКБО, полученному через Министерство иностранных дел Украины, министерство внутренних дел сообщило кандидатуру для участия в мероприятии, которая была включена в состав делегации Украины. Выдвинутые кандидаты от Украины были подтверждены ЕКБО, прошли необходимое онлайн-обучение и получили электронные билеты. В то же время накануне выезда… была получена информация, что участие представителя МВД Украины в мероприятии невозможно в связи с отказом азербайджанской стороны во въезде для представителя Украины армянского происхождения», – говорится в документе.
В письме не называется имя этого сотрудника, однако, по данным издания, речь идет о директоре департамента международного сотрудничества и европейской интеграции Мэри Акопян.
«Азербайджанская сторона демонстрирует нежелание интегрироваться в общее проевропейское пространство. Указанный случай создает прецедент недружественного отношения к Украине», – говорится в письме.
МВД просит посольство ЕС «рекомендовать Европейскому колледжу безопасности и обороны воздержаться в дальнейшем от проведения мероприятий на территории Азербайджанской республики».
Вместе с тем в украинском правительстве решили не делать этот конфликт публичным, отметил один из собеседников издания.
Азербайджан периодически отказывает во въезде в страну представителям разных стран из-за армянского происхождения или армянской фамилии.