Հունվարի 27-ին Աֆղանստանի կենտրոնական հատվածի Ղազնի գավառում, Քաբուլի Համիդ Քարզայի անվան միջագգային օդանավակայանից օդ բարձրանալուց քիչ անց ուղևորատար ինքնաթիռ է կործանվել ։ Այդ մասին հայտնել է տեղական 1TV հեռուստաալիքը՝ տեղի իշխանություններին հղումով։
Գավառի այդ հատվածը վերահսկում են թալիբները՝ ծայրահեղական «Թալիբան» շարժման գրոհայինները։ Ըստ նախնական տվյալների` Boeing 737-400 ինքնաթիռում 83 մարդ է եղել, գրում է Deutsche Welle-ն։
Սկզբից հայտարարվել էր, որ կործանվել է Ariana Afghan Airlines-ի ինքնաթիռը, սակայն, ավելի ուշ, պետական ավիաընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ ինքնաթիռներից ոչ մեկն Աֆղանստանում չի կործանվել։
Ավիաընկերությունը նաև հայտնել է, որ իր օդանավերը շարունակում են աշխատել ըստ չվացուցակի։
Ariana Afghan Airlines ընկերության գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը Միրվայիս Միրզակվալը, իր հերթին, Reuters-ին ասել է․ «Ավիավթարը եղել է, սակայն ինքնաթիռը չէր պատկանում Ariana-ին, քանի որ վերջինիս 2 չվերթը՝ Հերատից-Քաբուլ և Հերատից-Դելի, իրականացվել է առանց անվտանգության խախտումների»։

A passenger plane has crashed in eastern Afghanistan, the BBC cited officials as saying on Monday, January 27.
The aircraft came down in the Deh Yak district of Ghazni province, to the south-west of Kabul, a provincial spokesman told local media.
The plane crashed and caught fire due to technical reasons, the spokesman said.
The plane was initially reported to have belonged to Ariana Airlines but the company has now denied this.
"Ariana planes that have left, have reached their destination and have not crashed," a representative for the airline said. "The plane that crashed, therefore, doesn't belong to Ariana Airlines."
83 people were on board the plane but their fate is unknown, local media reports, according to the Mail Online.