Հունվարի 27-ին Աֆղանստանի կենտրոնական հատվածի Ղազնի գավառում, Քաբուլի Համիդ Քարզայի անվան միջագգային օդանավակայանից օդ բարձրանալուց քիչ անց ուղևորատար ինքնաթիռ է կործանվել ։ Այդ մասին հայտնել է տեղական 1TV հեռուստաալիքը՝ տեղի իշխանություններին հղումով։
Գավառի այդ հատվածը վերահսկում են թալիբները՝ ծայրահեղական «Թալիբան» շարժման գրոհայինները։ Ըստ նախնական տվյալների` Boeing 737-400 ինքնաթիռում 83 մարդ է եղել, գրում է Deutsche Welle-ն։
Սկզբից հայտարարվել էր, որ կործանվել է Ariana Afghan Airlines-ի ինքնաթիռը, սակայն, ավելի ուշ, պետական ավիաընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ ինքնաթիռներից ոչ մեկն Աֆղանստանում չի կործանվել։
Ավիաընկերությունը նաև հայտնել է, որ իր օդանավերը շարունակում են աշխատել ըստ չվացուցակի։
Ariana Afghan Airlines ընկերության գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը Միրվայիս Միրզակվալը, իր հերթին, Reuters-ին ասել է․ «Ավիավթարը եղել է, սակայն ինքնաթիռը չէր պատկանում Ariana-ին, քանի որ վերջինիս 2 չվերթը՝ Հերատից-Քաբուլ և Հերատից-Դելի, իրականացվել է առանց անվտանգության խախտումների»։

27 января в провинции Газни (в центральной части Афганистана) вскоре после вылета из Международного аэропорта Кабула имени Хамида Карзая потерпел крушение пассажирский самолет. Об этом сообщил местный телеканал 1TV со ссылкой на местные власти.
Эта часть провинции контролируется боевиками радикального движения «Талибан». По предварительным данным, на борту Boeing 737-400 находились 83 человека, пишет Deutsche Welle.
Сообщалось, что это самолет авиакомпании Ariana Afghan Airlines, однако позже представители государственной авиакомпании сообщили, что ни один из ее самолетов не разбивался в Афганистане.
Ariana Afghan Airlines также опубликовала заявление на сайте, сообщив, что все ее лайнеры работают в штатном режиме и находятся в безопасности.
И.о. исполнительного директора Ariana Afghan Airlines Мирваис Мирзаквал в свою очередь сообщил Reuters: «Авиакатастрофа произошла, но самолет принадлежал не Ariana, поскольку ее два рейса из Герата в Кабул и из Герата в Дели осуществлены без нарушений безопасности».