ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը «Եռաբլուր» զինպանթեոնում հայտարարել է, որ ՍՈւ 30-ների նոր խմբաքանակը շուտով կլինի Հայաստանում։
«Մեր կարողությունները բավականին մեծացել են։ Մեր սպառազինությունը և այն կարողությունները, որոնք անհրաժեշտ են զինված ուժերում խնդիրները կատարելու համար, ավելացված են տասնյակ տոկոսներով», – ասել է Տոնոյանը տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Նախարաը նշել է՝ 40%-ից ավելի զորամասերն անցել են սննդի ապահովման նոր ձևաչափի։ Նա հավելել է, որ ամեն ինչ արվում է, որպեսզի նոր ձևաչափի մինչև 100% ապահովվածություն լինի։
Ռուսական արտադրության ՍՈւ 30-ների առաջին խմբաքանակը Հայաստան է բերվել 2019-ի դեկտեմբերի վերջին։ Տոնոյանն ավելի վաղ ասել էր, որ Հայաստանը ՌԴ հետ պայմանագրով նախատեսված 4 Սու-30 ՍՄ կործանիչները կստանա 2020 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին: ՀՀ-ն առաջին անգամ է գնում նոր, ոչ թե օգտագործված մարտական օդուժ։ Պայմանագիրը նախատեսում է նաև օդաչուների նախապատրաստում։ Սու-30 ՍՄ ներքին գինը կազմում է մոտ 1,5 մլրդ ռուբլի կամ $22,7 մլն։

28 Январь 2020 - 09:16 AMT
Вскоре в Армению будет доставлена новая партия российских многоцелевых истребителей Су-30СМ. Об этом заявил министр обороны Армении Давид Тоноян.
По словам министра, возможности и вооружение, необходимые Вооруженным силам Армении для выполнения своих задач, пополнились на десятки процентов, пишет Aysor.am.
Министр обороны отметил, что более 40% воинских частей перешли на новую систему питания военнослужащих.
На вопрос, перейдут ли в 2020 году на 100-процентное обеспечение новой системы, министр обороны ответил: «Мы делаем все, чтобы обеспечить это».
Первые российские многоцелевые истребители Су-30СМ прибыли в Армению в конце декабря 2019 года. Ранее министр обороны Армении Давид Тоноян заявил, что Армения ожидает получить многоцелевые истребители Су-30СМ по контракту с Россией в декабре 2019 года или январе-феврале 2020 года.СМ