Չինաստանում 2019-nCoV կորոնավիրուսից մահացության դեպքերը հասել են 170-ի, նաև հաստատվել է վարակման 7711 դեպք: Այդ տվյալները հրապարակել է Չինաստանի Առողջապահության ազգային հանձնաժողովը: Բացի այդ, բացահայտվել է նաև այդ տիպի թոքաբորբով հիվանդանալու ավելի քան 1700 նոր դեպք: Վիրուսի կասկածներ կան նաև 12,167 քաղաքացու վերաբերյալ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Չինաստանի իշխանությունները հաստատել են նաև կորոնավիրուսով հիվանդության առաջին դեպքը Տիբեթում՝ դա Չինաստանի միակ հատվածն էր, որտեղ վիրուսը դեռ չէր տարածվել:
Կորոնավիրուսով վարակվելու առաջին դեպքն է գրանցվել Հնդկաստանում: Վիրուսը հայտնաբերվել է հարավային Կերալա նահանգից հնդիկ ուսանողի մոտ, որն ուսանում էր Ուհանում, տեղեկացնում է ՌԲԿ-ն՝ «Սինհուա» գործակալությանը հղումով:
Ռուսաստանը, իր հերթին, որոշել է փակել Չինաստանի հետ սահմանը: ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը կարգադրություն է ստորագրել ՌԴ սահմանը Հեռավոր Արևելքում փակելու մասին՝ որպես կորոնավիրուսի տարածման դեմ ուղղված միջոց, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Չինաստանից դուրս հունվարի 29-ի երեկոյան գրանցվել է կորոնավիրուսով հիվանդանալու ևս 50 դեպք մի շարք երկրներում՝ Ավստրալիայում, Վիետնամում, Կանադայում, Մալայզիայում, ԱՄԷ-ում, Սինգապուրում, ԱՄՆ-ում, Թաիլանդում, Ֆրանսիայում, Հարավային Կորեայում և Ճապոնիայում: Գերմանիայում արդեն 4 մարդ է վարակվել:
Նոր կորոնավիրուսով վարակի առաջին դեպքերը կապված էին չինական Հուբեյ նահանգի Ուհան քաղաքի ծովամթերքի շուկայի հետ: Մինչ հունվարի 1-ին դրա փակումը, շուկայում ծովամթերքից բացի վաճառվում էէին նաև չղջիկներ, հավեր, ճագարներ և օձեր: Ըստ չինացի վիրուսագետների՝ այդ տեսակներից մեկը կարող էր վարակի աղբյուր դառնալ: Պեկինը սահմանափակել է հաղորդակցությունը մի շարք մեգապոլիսների հետ՝ փաստացի կարանտին սահմանելով ավելի քան 56 մլն մարդու համար:

В Китае за последние сутки скончались 38 человек, инфицированных коронавирусом 2019-nCoV. Таким образом, общее число погибших от вируса достигло 170 человек. Такие данные обнародовала в ночь на 30 января Национальная комиссия здравоохранения КНР.
Кроме того, выявлены более 1700 новых случаев заболевания этой формой пневмонии. Всего в стране подтверждены уже 7711 случаев заражения. Подозрение на вирус есть еще в отношении 12167 граждан, пишет Deutsche Welle.
Китайские власти также подтвердили первый случай заболевания коронавирусом в Тибете, который оставался единственной частью КНР, где вирус не был распространен.
За пределами Китая по состоянию на вечер 29 января зафиксированы более 50 случаев заболевания коронавирусом в ряде стран, включая Австралию, Вьетнам, Канаду, Малайзию, ОАЭ, Сингапур, США, Таиланд, Германию, Францию, Южную Корею и Японию.
Тем временем Россия решила ограничить железнодорожное сообщение с Китаем. С 31 января будет ходить только поезд между Пекином и Москвой, заявила зампредседателя правительства РФ Татьяна Голикова, которая возглавила оперативный штаб по борьбе с коронавирусом.
А премьер-министр РФ Михаил Мишустин подписал распоряжение о закрытии границы РФ на Дальнем Востоке в качестве одной из мер по нераспространению коронавируса, пишет ТАСС.
Первые случаи заражения новым коронавирусом были связаны с оптовым рынком морепродуктов в городе Ухань в китайской провинции Хубэй. До его закрытия 1 января на этом рынке продавались не только морские млекопитающие, но и летучие мыши, куры, кролики и змеи. По мнению китайских вирусологов, один из этих видов мог стать источником заражения. Пекин ограничил транспортное сообщение с рядом мегаполисов, фактически поместив под карантин свыше 56 млн человек в 18 городах Хубэя.