Ղազախստանում հայկական պետհամարանիշերով մեքենաների սեփականատերերն այդ երկրի պաշտոնյաների արխիվային տեսանյութեր են հրապարակել: Դրանցում Կառավարության անդամները պնդում են, թե ԵԱՏՄ անդամ երկրներից մեքենաների ներկրման հետ կապված հարցեր չեն առաջանա և սահմանափակում չի լինի:
Տեսանյութը ներկայացվել է Ուրալսկում՝ մեքենաների սեփականատերերի հանրահավաքի ժամանակ: Այնուհետև այն ցուցադրվել է քաղաքի ակիմատի մեծ դահլիճում, որտեղ ընթանում էր պետմարմինների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումը, գրում է Lada.kz-ն:
Մասնավորապես, ցուցադրվել է «Ատամեկեն բիզնես» հեռուստաալիքի 2019-ի սեպտեմբերի 13-ի սյուժեն, որտեղ ԵԱՏՄ-ում Ղազախստանի ներկայացուցիչ Սերիկ Ժումանգարինը միանշանակ հայտարարում է, որ ԵԱՏՄ երկրներից Ղազախստան ավտոմեքենաներ ներկրելու սահմափակաումներ չկան:
Մեկ այլ՝ «Եվրասիա» հեռուստաալիքի սյուժեում, ՆԳՆ վարչական ոստիկանության կոմիտեի պետ Մարատ Տույակբաևը նույնպես միանշանակ հայտարարում է, որ որևէ սահմանափակում մեքենաների ներկրման հարցում չի լինելու: Սյուժեն ցուցադրվել է 2019-ի հուլիսի 4-ին:
Հանրահավաքի մասնակիցների հետ հանդիպմանը ներկա տեղական ոստիկանության ծառայության պետ Ժանբուլատ Ժանշինը տեսանյութերի դիտումից հետո հայտարարել է, որ խոսքն այն մասին է, թե չկա նման մեքենաների տեղաշարժի սահմանափակում, սակայն կա դրանք գրանցելու պահանջ: Սակայն նրան հակադարձել են, որ սյուժեներում դրա մասին ոչ մի խոսք չկա:
Ավելի վաղ Ղազախստանի ՆԳՆ-ն հայտարարել էր, որ հայկական և ղրղզական համարներով մեքենաները, որոնք 1 տարուց ավելի են գտնվում Ղազախստանի տարածքում, կարտաքսվեն երկրից՝ կոչ անելով այդ մեքենաները գրանցել այդ երկրում: Իրավապահների մտադրությունը մեծ աղմուկ էր բարձրացրել նշված մեքենաների տերերի շրջանում՝ երկրի մեծ քաղաքներում պարբերաբար հանրահավաքներ էին վերագրանցման արժեքը նվազեցնելու պահանջով, կամ որևէ այլ կերպ լուծելու երկրում հայկական համարներով մեքենաների առկայության օրինականացման հարցը:
Ըստ ԵԱՏՄ կարգավորումների՝ մինչև 2020-ը երրորդ երկրներից մեքենաների ներմուծման մասով Հայաստանն ուներ արտոնյալ պայմաններ: Դրանց մաքսազերծումը կատարվում էր ԵԱՏՄ դրույքաչափերին զիջող գներով, իսկ ՀՀ ներմուծված մեքենաների մեծ մասը վերաարտահանվում էր ԵՏԱՄ անդամ այլ պետություններ, մասնավորապես՝ Ղազախստան: 2020-ից Հայաստանի արտոնյալ պայմանների ժամկետն ավարտվել է և երկրում ևս արդեն գործում են ԵԱՏՄ միասնական դրույքաչափեր:

3 Февраль 2020 - 15:16 AMT
Участники митинга автомобилистов в казахском Уральске предъявили доказательства того, что власти ранее давали им лживые обещания. По словам митингующих, казахские власти однозначно заявляли о том, что никаких ограничений для автомобилей из Армении не будет, пишет «Лада».
Владельцы автомобилей, завезенных из Армении, нашли архивное видео новостных сюжетов казахстанских телеканалов, в которых члены правительства уверяют, что никакого ограничения для ввоза автомобилей из стран-членов ЕАЭС вводиться не будет. Это видео они продемонстрировали на встрече с представителями госорганов.
В частности, они продемонстрировали сюжет телеканала «Атамекен Бизнес» от 13 сентября 2019 года, в котором Серик Жамангарин, официальный представитель Казахстана в ЕАЭС, однозначно заявляет, что никакого ограничения для авто из этих стран в Казахстане не будет.
Во втором сюжете телеканала «Евразия» Марат Туякбаев, начальник Комитета административной полиции МВД РК, также однозначно заявляет о том, что никаких ограничений к таким автомобилям предъявляться не будет. Этот сюжет был снят 4 июля 2019 года.
Присутствовавший на встрече с участниками митинга Жанбулат Жаншин, начальник местной полицейской службы департамента полиции ЗКО, после просмотра видео заявил, что речь идет об отсутствии запрета для передвижения таких машин, но есть требования по их регистрации. Однако его тут же уличили в манипулировании понятиями и терминами, так как в сюжете оба спикера об этом не упоминали.
Ранее МВД Казахстана заявило, что армянские и кыргызские автомобили, находящиеся в стране больше года, будут выдворены из страны, призвав зарегистрировать такие авто в Казахстане. Планы правоохранителей вызвали широкий резонанс среди владельцев указанных автомобилей, в крупных городах страны регулярно проходят митинги с требованиями снизить стоимость перерегистрации или иным менее дорогим способом решить вопрос легализации армянских и кыргызских авто в Казахстане.
24 января президент РК Касым-Жомарт Токаев поручил правительству в месячный срок, в разовом порядке, обеспечить временную регистрацию автомобилей, ввезенных по состоянию на 1 февраля 2020 года гражданами РК из стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) для личного пользования. Регистрация на эти автомобили будет действовать до 1 марта 2021 года. До этой даты автовладельцы должны уплатить таможенные пошлины и утилизационный сбор с постановкой автомобиля на постоянный учет, либо вывезти его из страны, либо осуществить иное, не запрещенное законодательством действие.