Չինաստանում փետրվարի 4-ի դրությամբ 2019-nCoV կորոնավիրուսից մահացածների թիվը հասել է 425-ի: Դրա հարուցած թոքաբորբով հիվանդության հաստատված դեպքերը Չինաստանում 20,400-ն են:
Ըստ Չինաստանի առողջապահության պետական կոմիտեի՝ երկրի բնակիչների ավելի քան 23,200-ի դեպքում կորոնավիրուսով վարակված լինելու կասկածներ կան: Հիվանդանոցներից դուրս է գրվել 632 մարդ, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Գրեթե 2800 հիվանդի վիճակը ծանր է, ևս 171,300 բնակիչ կարանտինի մեջ է:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նոր կորոնավիրուսի բռնկումը Չինաստանում ճանաչել էր միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ: Դրանից հետո Հայաստանը 2 ամսով կասեցրել էր վիզաների ազատ ռեժիմը Չինաստանի հետ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ ստեղծվել էր կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարի միջգերատեսչական հանձնաժողով: Ավելի ուշ Հայաստանը ստացել էր կորոնավիրուսի ախտորոշման լաբորատոր թեստերը:
Կորոնավիրուսի հիմնական ախտանիշներն են՝ չոր հազը, դժվարացած շնչառությունը, բարձր ջերմությունը, դողն ու թուլությունը: Որոշ դեպքերում հիվանդությունն ընթանում է առանց թոքաբորբի, սակայն ուղեկցվում է չոր հազով և ոչ շատ բարձր ջերմությամբ:

Количество подтвержденных случаев заболевания пневмонией, вызванной коронавирусом 2019-nCoV, 4 февраля составило в Китае более 20.4 тысяч. Как говорится в сообщении Государственного комитета по здравоохранению, число летальных исходов возросло до 425, пишет ТАСС.
В отношении еще более чем 23.2 тысяч жителей страны у медиков имеются подозрения на заражение новым коронавирусом. К настоящему времени из больниц выписаны в общей сложности 632 человека.
Количество заболевших в Китае по сравнению с минувшими сутками выросло на 3200 человек, а число погибших на 64. Состояние почти 2800 пациентов оценивается как тяжелое. Еще 171.3 тысячи жителей находятся в карантине.
По последним данным, более половины инфицированных (13.5 тысячи случаев, в том числе 414 смертей) приходится на провинцию Хубэй, административный центр которой – город Ухань – является изначальным очагом распространения эпидемии.
Новый тип коронавируса начал распространяться в Китае в конце декабря 2019 года. Сейчас вирус вышел за пределы страны, случаи заражения зарегистрированы в более 20 странах.