Ural Airlines-ը բացատրել է՝ ինչու է հրաժարվել տարհանել Չինաստանից ԱՊՀ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի քաղաքացիներին, որոնք այդ ընկերության տոմսեր ունեին:
Ընկերությունում հայտարարել են, որ փետրվարից իրավունք ունեն Չինաստանից չարթերային չվերթներով տեղափոխել միայն ՌԴ քաղաքացիներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ ավիաընկերության մամուլի ծառայությանը հղումով:
«Կոմերսանտը» գրել էր, որ չինական Սիան-Սյանյան օդանավակայանում ավիաընկերության ներկայացուցիչները հրաժարվել են Եկատերինբուրգ տեղափոխել ԱՊՀ մոտ 70 քաղաքացու, որոնք այդ չվերթի տոմսեր ունեին: ՀՀ ԱԳՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողացել մեկնել Չինաստանից, քանի որ նրանց գրանցումը ավիաուղիների չվերթին մերժվել էր, իսկ տոմսի գումարը՝ փոխհատուցվել:
ՌԴ կառավարության կարգադրությամբ ընկերությունը 2020-ի փետրվարի 1-ից դադարեցրել է կանոնավոր չվերթները Չինաստան և հակառակ ուղղությամբ: Այդ օրվանից ավիաընկերությունը միայն չարթերային չվերթներ է իրականացնում: Դրանց իրականացման հայտը ներկայացվել էր Չինաստանի իշխանություններին՝ ըստ թույլտվության, ավիաընկերությունը կարող է փոխադրել միայն ՌԴ քաղաքացիներին:

4 Февраль 2020 - 09:56 AMT
Авиакомпания «Уральские авиалинии» объяснила отказ вывозить граждан стран СНГ, в том числе Армении, из Китая.
Как сообщили в пресс-службе компании, «Уральские авиалинии» с февраля имеют право перевозить на чартерных рейсах из Китая только россиян, передает РИА Новости.
4 февраля газета «Коммерсантъ» сообщила, что в китайском аэропорту Сиань-Сяньян представители авиакомпании отказались пустить на борт в Екатеринбург около 70 граждан СНГ с билетами на рейс. Пресс-служба МИД Армении ранее сообщала, что купившие билеты на рейс авиакомпании «Уральские авиалинии» граждане страны не смогли вылететь из Китая, так как им было отказано в регистрации, стоимость билета компенсирована. Ведомство не уточнило, из какого города не смогли вылететь граждане Армении и куда направлялся рейс.
Отмечается, что согласно распоряжению правительства Российской Федерации авиакомпания «Уральские авиалинии» с 01.02.2020 приостановила выполнение регулярных рейсов в /из КНР. С этого дня авиакомпания выполняет только чартерные рейсы. «Согласно полученному разрешению авиакомпания имеет право перевозить исключительно граждан РФ», – сказали в пресс-службе перевозчика.
Там также уточнили, что пассажиры из стран СНГ могут обратиться в службу поддержки пассажиров авиакомпании, чтобы вернуть денежные средства без штрафов и комиссий.