Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դավիթ Բաբայանը պայքարելու է Արցախի նախագահի պաշտոնի համար: Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Փետրվարի 5-ին կայացել են Արցախի պահպանողական կուսակցության (ԱՊԿ) արտահերթ համագումարը և խորհրդի նիստը: Համագումարի և խորհրդի նիստի որոշումների համաձայն Արցախի պահպանողական կուսակցությունը մասնակցելու է խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններին՝ ԱՊԿ առաջնորդ Դավիթ Բաբայանի գլխավորությամբ»,- նշել է նա:
Բաբայանը խոստացել է մանրամասները ներկայացնել ավելի ուշ:
Արցախի նախագահի և Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունները կայանալու են մարտի 31-ին: Գործող նախագահ Բակո Սահակյանը չի մասնակցելու ընտրություններին:
Երկրի նոր Սահմանադրությամբ՝ 2017-2020թթ. ԱՀ համար անցումային փուլ է, որի ընթացքում օրենսդրությունն ու կառավարման կարգը պետք է համապատասխանեցվեն նախագահական կառավարման մոդելին:
Բակո Սահակյանը Լեռնային Ղարաբաղը ղեկավարում է 2007-ից, 2017-ի հուլիսին ԱԺ-ում վերընտրվել էր նախագահ՝ անցումային փուլի համար։

The deputy chief of staff of the Artsakh (Nagorno Karabakh) President's office, Davit Babayan is planning to run for president.
“The extraordinary congress and session of the Artsakh Conservative Party was held today," Babayan said on Wednesday, February 5.
"The party will participate in parliamentary and presidential elections and nominate its leader Davit Babayan as a candidate,” Babayan said.
Babayan, who is also the Artsakh President's spokesman, promised to provide more details in a Facebook live broadcast.
Incumbent President Bako Sahakyan has declared that he will not seek a fourth term in office in 2020.
Sahakyan is the fourth president of Karabakh. He was first elected as President on July 19, 2007, and on July 19, 2012 he was re-elected for a second five-year term, receiving around two thirds of the votes.