Չինաստանում երկու պաշտոնյա ազատվել է աշխատանքից, քանի որ նրանք կարանտինի մեջ են ընդգրկել կաթվածահար հաշմանդամ տղայի հորը: Նա միակ մարդն էր, որը խնամում էր հիվանդ որդուն: 16-ամյա Յան Չենը մահացել է սովից իր հորն ու եղբորը կորոնավիրուսով վարակվելու կասկածանքով կարանտինի մեջ ներառելուց մեկ շաբաթ անց, գրում է BBC-ին:
Այդ ամբողջ ժամանակահատվածում տղային ընդամենը 2 անգամ են կերակրել: Արդյունքում պաշտոններից են զրկվել կոմկուսի տեղական կոմիտեի քարտուղարն ու Հուբեյ նահանգի այն քաղաքի քաղաքապետը, որտեղ ապրում էր մահացածի ընտանիքը:
Փետրվարի 6-ի տվյալներով Չինաստանում կորոնավիրուսից մահերի թիվը հասել է 563-ի, վիրուսով վարակվածներինը գերազանցում է 28,000-ը:

6 Февраль 2020 - 08:57 AMT
В Китае уволены со своих постов два чиновника, отправившие в карантин отца мальчика-инвалида с церебральным параличом.
Отец был единственным человеком, который ухаживал за больным сыном. 16-летний Янь Чэн скончался через неделю после того, как его отец и брат были изолированы по подозрению в заражении коронавирусом, пишет BBC.
За все это время, как следует из сообщений, мальчика кормили всего два раза. В результате своих должностей лишились секретарь местного комитета компартии и мэр города в провинции Хубэй, где жила семья погибшего.
По последним данным, число инфицированных в Китае превысило 28,000 человек. 563 заболевших скончались. Самая высокая смертность от эпидемии – в центральном китайском городе Ухань, который стал центром распространения заболевания.