Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն ապրիլի 5-ին նշանակելով՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը չի բացառում իր կողմից հետագա քննարկումների շարունակումը, ինչպես նաև խորհրդատվական կարծիքի համար միջազգային կառույցներին և փորձագետներին դիմելը: Այդ մասին ասվում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության հայտարարության մեջ՝ ի պատասխան հանրաքվեի մասին ԶԼՄ-ների հարցերին:
«Հանրապետության նախագահը ստորագրել է ապրիլի 5-ը հանրաքվեի օր նշանակելու մասին հրամանագիրը՝ ղեկավարվելով Սահմանադրության 206-րդ հոդվածի դրույթներով, որի համաձայն Ազգային ժողովի կողմից հանրաքվե անցկացնելու մասին որոշումն ընդունվելուց հետո` եռօրյա ժամկետում, Հանրապետության նախագահը նշանակում է հանրաքվե:
Միաժամանակ, կարևորելով սահմանադրական բարեփոխումները, ինչպես նաև օրենքի գերակայությունը պահպանելու, Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը բարձր պահելու անհրաժեշտությունը, Հանրապետության նախագահը չի բացառում իր կողմից հետագա քննարկումների շարունակումը, հասարակական-քաղաքական խմբերի, մասնագիտական համայնքի, պետական մարմինների՝ Ազգային ժողովի, կառավարության, ՍԴ հետ խորհրդատվությունների անցկացումը, խորհրդատվական կարծիքի համար միջազգային համապատասխան կառույցներին և փորձագետներին դիմելը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նախագահը մշտապես արտահայտել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը պետական և հասարակական կյանքին առնչվող որոշումները ժողովրդի անմիջական կամարտահայտությամբ՝ հանրաքվեով որոշելու նպատակահարմարության և անհրաժեշտության մասին:
Փետրվարի 9-ին նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է հրամանագիր՝ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն ապրիլի 5-ին նշանակելու մասին: 2020-ին փետրվարի 6-ին ԱԺ-ն ընդունել էր Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին որոշումը:

By appointing a referendum on constitutional amendments in Armenia on April 5, President Armen Sarkissian does not rule out the possibility of further discussions, including with the Constitutional Court, his office said in a statement on Tuesday, February 11.
The President could also hold consultations with international organizations and experts, the statement said.
“Prioritizing the constitutional amendments, as well as the need to maintain the rule of law and Armenia's international reputation, the President does not rule out further discussions and consultations with public and political groups, professional community members, state authorities like the National Assembly, the government, the Constitutional Court, and relevant international institutions and experts,” Sarkissian’s office said.
“The President has repeatedly expressed his principled position on the expediency and necessity of making decisions on public life by referendum.”
The country will hold a referendum on suspending the powers of seven out of nine judges of its Constitutional Court on April 5, according to a decision signed by Sarkissian.