Բելառուսում մտադիր են որոշ շտկումներ անել պետական զինանշանի պատկերում: Գարնանը պատգամավորները մտադիր են քննարկել համապատասխան օրինագիծը:
Նոր տարբերակում հստակ երևում է Եվրոպայի քարտեզը, իսկ հնում՝ Եվրասիայի այն մասին էր, որտեղ Ռուսաստանն է գտնվում: Օրինագծում նշված է, որ զինանշանը պետք է ավելի ծավալուն տեսք ունենա, իսկ «Բելառուսի Հանրապետություն» գրությունը ժապավենի վրա ավելի հստակ լինի, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պռավդան»:
Նախատեսվում է փոխել դրոշի ժապավենի գույնը, հասկերի ձևը, երկրի սահմանների գույնը՝ կանաչի փոխարեն ոսկեգույնի։ Բացի այդ, նորովի կգծվեն մայրցամաքների ուրվագծերը զինանշանի ստորին մասում պատկերված մոլորակի վրա: Այսինքն փոփոխությունները հիմնականում գեղարվեստական բնույթի են: Կարմիր կոմունիստական աստղը, որը զինանշանի վերին մասում է, կմնա և նույնիսկ ավելի մեծ կլինի: Բելառուսը մեկ անգամ արդեն փոփոխություններ արել է զինանշանում՝ դա 2012-ին էր։
Բելառուսի ներկայիս զինանշանը ԲԽՍՀ զինանշանի պատճենն է: Այն դարձել է երկրի պաշտոնական խորհրդանիշը 1995-ի հանրաքվեից հետո, նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի նախաձեռնությամբ:

13 Февраль 2020 - 15:24 AMT
В изображение государственного герба Белоруссии хотят внести изменения. Весной депутаты планируют рассмотреть соответствующий законопроект. В проекте закона говорится о том, что герб будет выглядеть более объемно, а надпись «Республика Беларусь» на ленте станет четче.
Другие детали, которые планируется изменить: цвет ленты флага, форма колосьев, изображения льна и клевера, а граница страны поменяет цвет с зеленого на золотой. Кроме того, по-новому прорисуют контуры материков на земном шаре в нижней части герба. На новом варианте отчетливо видна карта Европы, а на старом – части Евразии, где находится Россия, пишет «Комсомольская правда».
По большей части изменения носят художественный характер, краски станут не такими кислотными. Красная коммунистическая звезда, которая венчает герб, останется и даже увеличится в размерах.
Проект нового изображения герба планируется рассмотреть в парламенте весной.
Герб меняли и в 2012 году – тогда изменили, например, число лепестков на цветках льна, скорректировали шрифт и оттенки.
Нынешний государственный герб Белоруссии – это измененная копия герба БССР. Он стал официальным символом страны после референдума в 1995 году, сменив «Погоню» по инициативе президента Александра Лукашенко.